Leczenie lęków Wrocław

Rymkiewicz system Wrocław oferuje skuteczne leczenie lęków. Nasi psychologowie i psychoterapeuci pomogą Ci poradzić sobie z tym problemem. Zapraszamy do Wrocławia do naszej poradni, jak również online przez internet.

 

PRACUJ Z CIAŁEM. ZREDUKUJ LĘK I NAPIĘCIE

Napisała dla Was nasza specjalistka: Alicja Podolak- psychodietetyk, psychoterapeuta, dietetyk

Jedną z metod prac terapeutycznych stosowanych w leczeniu lęków są treningi relaksacyjne. Praca z ciałem, jako element psychoterapii, pozwala uwolnić nagromadzone w ciele emocje. Działanie metod relaksacyjnych pomaga m.in. obniżyć poziom ogólnego napięcia naszego ciała, zredukować zmęczenie, obniżyć lęk, przywrócić równowagę emocjonalną, zwiększyć świadomość własnego ciała. Jedną metod pracy z ciałem jest Progresywna Relaksacja Mięśni.

Trening Jacobsona – pomocny w leczeniu lęków

Trening Jacobsona nazywany inaczej Progresywną Relaksacją Mięśni jest to technika pracy z ciałem opracowana przez amerykańskiego psychiatrę, Edmunda Jacobsona w latach 30. XX wieku. Progresywna Relaksacja Mięśni łączy ze sobą pracę z napięciem mięśniowym z pracą z oddechem. Trening podkreśla pewną zależność- nasz stan emocjonalny wpływa na stan napięcia naszych mięśni. Nagromadzone w ciele emocje, np. stres, lęk powodują napięcie mięśniowe, a trening Jacobsona ma na celu pomóc w rozluźnieniu mięśni i przywróceniu równowagi emocjonalnej. Zmniejszając napięcie mięśniowe wpływa na układ nerwowy i redukuje poziom lęku. Dzięki treningowi wzrasta również poziom naszego kontaktu z ciałem oraz z naszymi emocjami. Relaksacja Jacobsona doskonale wspiera leczenie nerwic oraz depresji.

Jak pomóc sobie w leczeniu lęków? Krok po kroku

Trening relaksacyjny Jacobsona polega na naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu grup mięśniowych. Ćwicząc napinamy kolejne partie ciała na około 5 sekund, następnie rozluźniamy je na około 10–20 sekund. Koncentrujemy się na różnicy między odczuwanym stanem napięcia i stanem rozluźnienia.

1. Połóż się z rękoma ułożonymi wzdłuż ciała.

2. Zacznij od stóp. Z wdechem podwiń palce jednej stopy pod siebie, powinieneś wtedy poczuć napięcie w podeszwie stopy. Czas 5 sekund. Po tym czasie powoli, z wydechem, rozluźnij palce u stopy. Powtórz to samo u drugiej ze stóp.

3. Przez 5 sekund napinaj mięśnie łydki. Weź wdech i napnij mięśnie łydki u jednej z nóg, następnie powoli z wydechem rozluźnij mięśnie. Powtórz to samo z drugą łydką.

4. Powtórz to samo z mięśniami ud, pośladków.

5. Delikatnie wygnij dolne plecy w łuk odrywając odcinek lędźwiowy od podłoża, po 5 sekundach rozluźnij się tak, aby plecy naturalnie wróciły na swoje miejsce.

6. Teraz napinaj mięśnie brzucha tak jak w punktach 2, 3.

7. Weź głęboki wdech, otwórz klatkę piersiową. Po 5 sekundach zrób powolny wydech i rozluźnij klatkę piersiową.

8. Ściągnij łopatki, zbliżając je do siebie, po 5 sekundach rozluźnij je.

9. Unieś barki do uszu, oczywiście z wdechem. Po 5 sekundach rozluźnij je.

10.Napnij ręce, prostując je, następnie rozluźnij po 5 sekundach.

11. Na 5 sekund zaciśnij swoje dłonie w pięści, później rozluźnij je.

12. Przybliż delikatnie głowę do stronę mostka. Po 5 sekundach rozluźnij się i odłóż ogłowę.

13. Zaciśnij swoje powieki. Poczekaj 5 sekund i powieki.

14. Unieść brwi wysoko, policz do 5 i rozluźnij brwi.

Następnie skoncentruj się jedynie na swoim oddechu. Weź kilka wdechów i spokojnych wydechów. Poruszaj delikatnie palcami u rąk i stóp. Otwórz oczy. Poleż jeszcze przez chwilę. Wstawaj bardzo powoli, najpierw przekręcając się na bok, potem usiądź, na końcu powoli wstań.

Trening Jacobsona obniża poziom lęków

m.in poprawa samopoczucia, obniżenie niepokoju i lęków, redukcja napięcia mięśniowego, wzrost świadomości swojego ciała, poprawa koncentracji, korzystnie wpływa również na układ trawienny i pracę serca. Pamiętaj, że „Niespokojny umysł nie może istnieć w zrelaksowanym ciele” (Jacobson)

Alicja Podolak – psychodietetyk, psychoterapeuta, dietetyk
 

Facebook
Facebook
Facebook
Twitter
Twitter
Twitter
Instagram
Instagram
Instagram