• Home
  • Porady
  • Poradniki i książki do samorozwoju na rok 2022

Poradniki i książki do samorozwoju na rok 2022

Napisała dla Was nasza specjalistka: Magda Powiłajtis – psycholog, psychoterapeuta rodzin, par, małżeństw oraz dzieci i młodzieży pracujący w nurcie systemowym

Na rynku wydawniczym od wielu lat możemy znaleźć poradniki lub książki do samorozwoju, które obiecują pomóc w każdych możliwych trudnych sytuacjach. Dodatkowo początek Nowego Roku sprzyja pojawianiu się literatury dotyczącej zmian, bycia lepszym, budowania zdrowszych nawyków i bycia szczęśliwym. Czy rzeczywiście z lektury takich pozycji można coś wyciągnąć? Na to pytanie odpowiedź nie jest prosta – można znaleźć takie książki, ale są one w mniejszości. Oto trzy pozycje, które według mnie, w swojej kategorii wyróżniają się praktycznymi i merytorycznymi wskazówkami.

Kiedy podejmowaliśmy już wiele prób zmiany i w dalszym ciągu nie osiągamy rezultatów: Atomowe nawyki – James Clear (wyd. Galaktyka)

Temat samorozwoju jest teraz modny, a omawiana książka jest już na rynku kilka lat i mimo wszystko wskazówki są dalej aktualne. W dużej mierze można z niej czerpać w aspekcie zawodowym, choć idealna będzie również do nawyków żywnościowych. Autor podejmuje próbę kompletnego odwrócenia i ułożenia sobie na nowo definicji nawyków. Tytuł sugeruje podstawę jego założenia – atomowe, czyli takie, które są ledwo dostrzegalne. To przewodnik do skutecznego budowania tego, co dobre lub zmiana tego, co przeszkadza na drodze do samozadowolenia. Przekonuje solidną dawką merytorycznej wiedzy (psychologia, neurobiologia oraz biologia), a przy tym czyta się ją szybko i bez problemu. Cztery Prawa Zmiany Zachowania to nowe a zarazem dobrze znane spojrzenie na zmiany – metoda małych kroczków. Zdecydowanie lepiej poświęcić czynności 5 minut codziennie niż 20 minut co kilka dni. Ta pierwsza sytuacja wprowadza atomowy nawyk, który zaczyna proces ulepszania siebie. Do tego książka jest wyposażona w koncepcję budowanie tożsamości, z której powinna wypływać chęć zmiany kierunku w życiu.

Kiedy potrzebujemy spokoju i radości z życia: Nerwy w las – Katarzyna Simonienko (wyd. Sensus)

Przebodźcowanie to plaga XXI wieku. Nasze ciała, nasze mózgi i nasze zmysły codziennie narażone są na nieustające zmiany, dźwięki i obrazy. Autorka omawianego poradnika jest psychiatrą, wobec czego korzysta ze swojego autorytetu do… promowania leśnej medycyny.Shinrin-yoku, czyli kąpiel leśna to bezpośredni kontakt z przyrodą. Koncepcja wywodzi się z Japonii, ale w naszych warunkach jest idealna do ‘uprawiania’. Według autorki (ale również wielu tysiącom badań naukowych!) kąpiel leśna jest receptą na stres, samopoczucie, bóle, bezsenność. Książka w piękny sposób opisuje czerpanie z lasu i jego dzikości, to co na co dzień odbierają nam betonowe miasta i miasteczka, a często nawet nowoczesne wioski. Przebywanie w naturze ma holistyczne działanie, ponieważ działa na ciało i psychikę. Zarówno potrafi uspokoić ciśnienie krwi, wzmocnić odporność, zrzucić napięcia w ciele, jak i wpłynąć na zmysły, emocje i uspokoić myśli. Shinrin-yoku może być cenna do wspomagania leczenia depresji i lęku oraz tworzenia relacji z rodziną i/lub dzieckiem.

Kiedy nie chcemy spędzać czasu, którego nie mamy z ludźmi, których nie lubimy, robiąc rzeczy, których nie chcemy robić Magia olewania – Sarah Knight (wyd. MUZA)

Zdecydowanie ten poradnik jest zupełnie inny niż powyższe pozycje. Autorka inspiruje do zmiany siebie bez patrzenia się co wypada, kto co o nas pomyśli i dbaniu o innych bardziej niż o siebie. Jedyną osobą, z którą zostaniesz do końca życia jesteś Ty sama/sam, wobec czego czynności, które zabierają nam przestrzeń powinny zostać za nami. Magia olewania to przewodnik o uwalnianiu się z konwenansów i oczekiwań społecznych, to włączenie w sobie zdrowego egoizmu. Plusem płynącym z lektury jest uwierzenie, iż można skupić się nad własnym szczęściem i zacząć je szukać w codziennych aspektach życia oraz ustalenie priorytetów poprzez pryzmat tego, co nas cieszy w życiu. Książka Sarah Knight to ciekawa propozycja dla ludzi potrzebujących wziąć pewny, ale duży oddech i zacząć żyć tu i teraz.

Każdy z poradników ma inne zadanie, ale wspólny cel – pomóc – dlaczego więc nie skorzystać?

Magda Powiłajtis – psycholog, psychoterapeuta rodzin, par, małżeństw oraz dzieci i młodzieży pracujący w nurcie systemowym

 

Facebook
Facebook
Facebook
Twitter
Twitter
Twitter
Instagram
Instagram
Instagram