• Home
  • Dietetyka
  • Jak się nie odchudzać? Czyli najczęstsze błędy popełniane podczas redukcji masy ciała

Jak się nie odchudzać? Czyli najczęstsze błędy popełniane podczas redukcji masy ciała

Napisała dla Was nasza specjalistka: Renata Kusińska-Sitarz – dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Jestem dietetykiem i dzisiaj przedstawię Wam kilka podstawowych błędów w podejściu do samego procesu odchudzania, które mogą utrudnić osiągnięcie wymarzonego celu. Oto one:

1. „Bycie na diecie” zamiast zmiany nawyków żywieniowych

Dla wielu osób dieta to okres czasu, gdy zaciskamy pasa, jemy mniej niż zwykle, wyrzekamy się wszelkich przyjemności. Okres ten trwa do momentu schudnięcia, a następnie wracamy do swoich starych zwyczajów. Takie postępowanie zazwyczaj kończy się efektem jo-jo. Trwała utarta masy ciała wiąże się z koniecznością zmiany stylu życia – a więc wprowadzenia nowych (zgodnych z nami i możliwych do realizacji) zwyczajów, które pomogą nam na stopniowy spadek masy ciała i które jesteśmy w stanie utrzymać na stałe.

2. Nierealistyczny cel

Pragnąc szybkiego efektu, często stawiamy sobie nierealistyczne cele. Przykładowo, osoba, która wcześniej nie podejmowała aktywności fizycznej, nagle postanawia codziennie biegać. Po kilku dniach, stwierdza, że nie daje rady i porzuca swoje postanowienie. Gdyby jednak zacząć od marszu co drugi dzień i stopniowo zwiększać intensywność lub częstotliwość ćwiczeń, to osiągnięcie celu będzie znacznie bardziej realne.

3. Restrykcyjne zasady, zbyt duże ograniczenia

„Żadnych słodyczy/pieczywa/alkoholu…” – jako dietetyk takie deklaracje przy okazji redukcji masy ciała słyszę bardzo często. Czy jednak jest to dobra droga? Jeśli ktoś do tej pory codziennie jadł słodycze, a teraz postanawia zupełnie z nich zrezygnować, to szanse, że wytrwa w tym przez długi okres czasu są niewielkie. Zamiast tego można zastanowić się nad ograniczeniem słodyczy i nauczyć się racjonalnie wprowadzać je do diety.

4. Sztywne trzymanie się planu żywieniowego, diety od dietetyka

Wiele osób podczas redukcji masy ciała korzysta z jadłospisu ułożonego przez dietetyka. Jest to duże ułatwienie, jednak warto nauczyć się z niego elastycznie korzystać. Sztywne przestrzeganie jadłospisu, dokładne ważenie każdego produktu, czy nie pozwalanie sobie na zjedzenie czegokolwiek poza planem, może szybko doprowadzić do znużenia, irytacji i barku chęci dalszego korzystania z jadłospisu od dietetyka. W tym wypadku warto nauczyć się elastycznie korzystać z planu – np. wspólnie z dietetykiem ustalić, jak modyfikować posiłki, jakie produkty można wymieniać, kiedy zjeść obiad „na mieście” itp.

5. Podejście wszystko albo nic

Czyli albo realizuję swoje założenia, dietę na 100 % albo wcale. Pojawia się jednak pytanie, czy zawsze jesteśmy w stanie działać na 100 %? Raczej nie. Tak więc, jeśli chcemy utrzymać nasze postanowienia, warto dać sobie trochę luzu. Nie masz siły na trening po pracy? Ok, zamiast tego idź na spacer. W ten sposób nie porzucasz swoich założeń, ale podejmujesz działania z większą uważnością na swoje potrzeby i aktualne możliwości.

6. Brak przyjemności

Dla wielu osób odchudzanie kojarzy się z niezbyt smacznymi potrawami. 😉 Jednak posiłki, nawet o obniżonej kaloryczności, wciąż mogą być smaczne i ciekawe. Podczas odchudzania staraj się korzystać z produktów, które lubisz, poznawaj nowe smaki, nowe dania. Nie zmuszaj się do jedzenia czegoś, czego nie znosisz, bo jest zdrowe – dla większości produktów można znaleźć zamienniki. 😊

7. Brak odpoczynku

Faktem jest, że proces zmiany nawyków żywieniowych wymaga czasu i wysiłku. Nie da się jednak cały czas funkcjonować na najwyższych obrotach, dlatego postaraj się zaplanować czas na odpoczynek – podczas odchudzania i redukcji masy ciała leżenie na kanapie z książką nie jest zabronione. 😉

8. Podejmowanie wyczerpującej, nielubianej aktywności fizycznej

Czy zmuszałeś/aś się kiedyś do aktywności fizycznej, której nie lubisz? A może ze sportem Ci nie po drodze, ale wiesz, że musisz go wdrożyć? Jasne, aktywność fizyczna jest ważną składową zdrowego stylu życia, jednak ma ona wiele twarzy. 😊 Daj sobie trochę czasu na znalezienie czegoś, co będzie Ci sprawiać przyjemność. Nie musisz chodzić na fitness ani biegać – możesz spacerować, kosić trawę, tańczyć… Każda forma ruchu jest korzystna!

Polecamy: Psychoterapeuta poznawczo-behawioralny

Renata Kusińska-Sitarz – dietetyk kliniczny, psychodietetyk

 

Facebook
Facebook
Facebook
Twitter
Twitter
Twitter
Instagram
Instagram
Instagram