Pora na odpoczynek

Napisała dla Was nasza specjalistka: Anna Chanik-Kowalska- psychoterapeuta, pedagog, interwent kryzysowy

Odpoczywanie w dzisiejszych czasach stało się sztuką. Dla wielu osób jest czymś nieoczywistym, a nawet trudnym. Przy wszechobecnym pędzie, nie tak łatwo się zatrzymać. Oprócz codziennych obowiązków kuszą nas różnego rodzaju atrakcje, aktywności, dodatkowe zajęcia. Coraz mniej czasu mamy na spokojny posiłek, zabawę z dzieckiem, poleniuchowanie. Nawet jeśli odpoczywamy to w tej samej chwili, robimy różne inne rzeczy: sprawdzamy komunikatory, oglądamy telewizję, planujemy. Nasz mózg jest w ciągłej aktywności, bez chwili wytchnienia.

Ważne pytania

A gdzie w tym wszystkim jesteśmy My ze swoimi potrzebami? Nasze ciało, uczucia? Kiedy w uważny sposób zastanawialiśmy się, czego chcemy i jak naprawdę potrzebujemy spędzić wolny czas? To ważne pytanie jest często pomijane i zostaje bez odpowiedzi. Chciałabym, abyśmy przyjrzeli się swojemu podejściu do odpoczynku. Jak pomyślimy –odpoczynek, czas wolny- jakie skojarzenia przychodzą nam do głowy? Co wywołuje to słowo? Myślimy o nim z napięciem, tęsknotą czy z lekkością?

Nasza oferta: Psycholog dziecięcy Wrocław

Zaplanowanie odpoczynku jest istotną czynnością dnia, która tak jak inne ważne sprawy, powinna znaleźć swoje miejsce w naszym kalendarzu. Odpoczynek to pewien rodzaj paliwa, który dostarcza energii do działania. Jeżeli w odpowiedniej ilości nie zostanie zapewniony, jedziemy na oparach naszych sił. W konsekwencji odczujemy to w postaci zmniejszonej bystrości naszego umysłu, braku chęci do aktywności. Nasz organizm będzie czuł się wyeksploatowany oraz zmęczony. Odpoczywanie jest sztuką, której trzeba się nauczyć. Potrzebne jest do tego wyciszenie naszego umysłu, spowolnienie wewnętrznej pogoni. Na początku może być trudno, ale bez podjęcia wyzwania nie da się wprowadzić pozytywnych zmian w swoje życie. | Psychoterapeuta Wrocław – zobacz szczegóły.

Jak odpoczywać?

Najlepiej skutecznie w taki sposób, by czuć się odprężonym i zrelaksowanym. Sposób odpoczynku każdy musi dobrać do swoich predyspozycji, wewnętrznej energii i poziomu zmęczenia. Ważne by w tych działaniach była nasza uważność. Niezależnie czy robimy przerwę na drzemkę, czy aktywnie odpoczywamy na spacerze, nasz umysł ma wiedzieć, że to jest właśnie chwila dla nas. Z odpoczynkiem jest podobnie jak z jedzeniem (nasza oferta dietetyki), jeżeli go nie dostarczymy w odpowiednim czasie i ilości, stracimy energię do działania i radość doświadczania. Ciało stanie się tkliwe i niewspółpracujące.

Pomysłów na odpoczynek jest bardzo wiele. Najważniejsze, by w tym czasie uaktywnić nasz ośrodek przyjemności. Można to zrobić przez słuchanie muzyki, oglądanie przyjemnego filmu, wzięcie aromatycznej kąpieli, położenie się na drzemkę. Dobrze, jeżeli przestrzeń, w której odpoczywamy, będzie nas do tego zapraszać: zapachem, estetyką, wyglądem. Przyciemnione światło, odpowiednia temperatura, świeży zapach, przyjemne dźwięki wprowadzają nasz umysł w stan relaksu. Trudno jest odpocząć, kiedy rozprasza nas bałagan czy hałas.

Odpoczywać można również aktywnie np. przebywanie wśród zieleni jest jedną z bardziej skutecznych form relaksu. Dlatego spacerujmy, spotykajmy się z przyjaciółmi, aktywnie spędzajmy czas, ale tak by siebie nie przekraczać i pozwolić sobie na puszczenie tego, co nas „spina”.

Ucząc się odpoczynku na początku ważne jest, by wprowadzić do swojego planu dnia takie rzeczy, które przynajmniej na kilkanaście minut nas odprężą i skojarzą się z relaksem i przyjemnością np. czytanie, malowanie, masaż, leżenie itp.

Odpoczynek jest istotną czynnością nie tylko w domu, ale i w pracy. Nie trzeba dużo, by chwilę odetchnąć. Zmian miejsca, przewietrzenie pomieszczenia, popatrzenie się przez okno na horyzont, zamknięcie na moment oczu i głębokie pooddychanie sprawie, że odzyskamy przynajmniej trochę utraconej energii. Warto zrobić sobie kilka takich przerw, które wpłyną na zwiększenie naszej aktywności zawodowej. Najbardziej ekskluzywną formą odpoczynku jest dwudziesto minutowa drzemka, podczas dnia w pracy. Zachęcam do tego wszystkich, którzy mogą sobie na to pozwolić. 🙂

Polecamy: Terapia uzależnień Wrocław

Na koniec chciałabym zaprosić Was, do krótkiej wizualizacji odpoczynku

Zamknij oczy, usiądź wygodnie, weź kilka przyjemnych dla Ciebie wdechów i wydechów. Poczuj jak oddech, rozprowadza po całym Twoim ciele energię i ciepło a wydech rozluźnia napięcia. Teraz pomyśl o przyjemnym dla Ciebie miejscu. Takim, w którym wiesz, że możesz odpocząć. Poczuj jego zapach, zobacz kolory, usłysz dźwięki. Pozwól sobie na chwilę zanurzenia się w tym odczuciu. Poczuj tę rozkosz nierobienia niczego, nie myślenia, czuj tylko jak Twoje ciało się rozluźnia. Oddychaj.

Anna Chanik-Kowalska – pedagog, psychoterapeuta, interwent kryzysowy

Facebook
Facebook
Facebook
Twitter
Twitter
Twitter
Instagram
Instagram
Instagram