Bieganie w ciąży

Napisał dla Was nasz specjalista: Daniel Milewicz – dietetyk,, psychodietetyk, ultramaratończyk

Czy znajdziemy osobę, która z czystym sumieniem powie kobietom w ciąży, że spokojnie mogą biegać?

Niestety nie. Faktem jest to, że ciąża to nie choroba, ale jednak stan odmienny. Odpowiedzialność za siebie i dziecko ponosi tylko matka. Nikt inny. Dlatego warto znać swój organizm i dobrze interpretować jego sygnały. Mamy, które nigdy nie biegały i nagle chcą zadbać o kondycję w czasie ciąży stanowczo trzeba im tego odradzić i to jest oczywiste. Kobiety, które wcześniej uprawiały systematyczną aktywność w pierwszym trymestrze mogą zostać zmuszone do jej zawieszenia ze względu na najczęściej występujące złe samopoczucie. Na tym etapie dochodzi do wielu zmian, pojawiają się mdłości i wymioty, zaburzenia równowagi emocjonalnej, dochodzi u nich do przyrostu masy ciała ze względu na brak ruchu. Zwłaszcza u kobiet, które miały niski poziom tkanki tłuszczowej. Waga powinna być kontrolowana w czasie całej ciąży. Nie powinny przytyć więcej niż 12-14 kg. Dopiero w 12 tygodniu zaczyna funkcjonować łożysko i organizm stabilizuje się. Nie bez powodu fitness kluby zabraniają ćwiczyć kobietom w ciąży do 14 tygodnia. Dzięki uniesieniu przepony, a tym samym zmniejszeniu ilości zalegającego w płucach tlenu od pierwszego do dwudziestego czwartego tygodnia poprawia się wydolność oddechowa kobiety w ciąży. Pojemność minutowa serca kobiety w ciąży jest nawet o 1,5 litra większa niż u Pań niespodziewających się dziecka pierwiastków! Dobre wiadomości są takie, że pierwszy trymestr przebiega dosyć szybko. Najczęściej nim dowie się kobieta, ze jest w ciąży mija 1-2 miesiąc :). Drugi trymestr jest najbardziej bezpiecznym okresem. Czwarty i piąty miesiąc to moment, gdy możemy pozwolić sobie na nieco więcej, o ile nie przeszkadza nam już zbyt duży brzuszek i mamy czas na regenerację. Teraz jest ona znacznie ważniejsza niż przed ciążą.

REGENERACJA – czyli sen minimum 8 godzin dziennie, zbilansowana dieta, odpoczynek.

W zależności od samopoczucia w czwartym miesiącu nie powinno być problemów z pokonywaniem biegowych kilometrów, ale już w szóstym ciąża może pozwolić tylko na zdecydowane marszobiegi.

W trzecim trymestrze to 2-3 x w tygodniu marszobieg do 20 minut u kobiet, które wcześniej systematycznie dbały o swój trening.

Jak powinien wyglądać trening?

Bieganie z pulsometrem do tętna 140 uderzeń. Rezygnacja z biegów w crossowym i trudnym terenie i interwałów. Należy wybierać lekkie rozbiegania. Kontroluj swój stan ciąży systematycznie również u lekarza prowadzącego. Metabolizm w okresie ciąży przyśpiesza nawet o 1/5! To oznacza, że pierwszą rzeczą, którą powinna zmienić biegająca przyszła mama jest jej jadłospis! Trenując w ciąży zwiększamy szansę na to, że stosując nieodpowiednią dietę doprowadzimy do niedoborów ważnych już nie tylko dla zdrowia kobiety, ale też dla rozwoju malucha. Ważną informacją jest również to, że w okresie ciąży, nawet w przypadku Pań stosujących najlepszą dietę, wzrasta masa ciała, a tkanka łączna staje się delikatniejsza. Co to oznacza? Ciało kobiety w ciąży, choć jest bardziej wytrzymałe, staje się też słabsze, a tym samym bardziej podatne na mechaniczne urazy i kontuzje! | Zobacz także: Terapia par oraz terapia małżeńska Wrocław.

Daniel Milewicz – dietetyk, psychodietetyk, ultramaratończyk

Facebook
Facebook
Facebook
Twitter
Twitter
Twitter
Instagram
Instagram
Instagram