Uzależnienie od seriali?

Napisała dla Was nasza specjalistka: Ewa Wróblewska- psycholog, psychoterapeuta

Ludzie mówią o nich wszędzie, na ulicy, przy kawie, u fryzjera, podczas przerwy w pracy. Żyją życiem fikcyjnych bohaterów traktując ich jak najbliższych przyjaciół. Zdarza się, że wiedzą o nich więcej niż o przeżyciach i troskach najbliższej rodziny.

Binge Watching to termin nadany tzw. „napadowemu oglądaniu”, noszącemu znamiona uzależnienia. Rozwój platform streamingowych spowodował znaczące zmiany w schemacie oglądania i wyborach widzów. Kiedyś można było obejrzeć jeden odcinek a na kolejny trzeba było poczekać. Obecnie wypuszczane są całe sezony jednocześnie co umożliwia, spragnionym fanom, nieograniczony dostęp do ulubionych produkcji. Dodatkowo tematyka seriali jest bardzo zróżnicowana od uniwersalnych, w których każdy znajdzie coś dla siebie, aż po tematyczne, związane z pracą (np. o prawnikach, lekarzach, psychiatrach czy psychologach 🙂 ) czy też z szeroko pojętymi zainteresowaniami (np. dotyczące tańca, okresu historycznego, fantastyki czy kryminologii).

O co tu chodzi?

Zamysł twórców jest zwykle taki abyśmy utożsamiali się z bohaterami, bo wtedy będziemy czuli się z serialem związani. Dowodem takiego przywiązania są pojawiające się uczucia ciekawości dotyczącej dalszego rozwoju fabuły, wzruszenia i współodczuwania z postaciami, czy frustracji gdy sprawy się komplikują oraz ulgi gdy w końcu wszystko się układa. Można by powiedzieć, że ta mnogość możliwości i nieskrępowany wybór to postęp i wyjście naprzeciw potrzebom widzów.

Czy jednak na pewno?

Sytuacja ta często skłania ludzi do oglądania całych sezonów, gdy nie mogąc się oderwać, niejednokrotnie zarywają noc, zaniedbują obowiązki czy wręcz nie idą do pracy żeby tylko obejrzeć jeszcze jeden, już naprawdę ostatni, odcinek. Okazuje się bowiem, że oglądanie seriali w nadmiarze może prowadzić do uzależnienia.

Uzależnienie od seriali jest formą uzależnienia behawioralnego czyli od wykonywanej czynności i objawia się podobnie jak inne typy uzależnień.

➢ Sygnałami ostrzegawczymi są silne, negatywne emocje towarzyszące konieczności przerwania oglądania.

➢ Wzrasta poziom złości a następnie apatii.

➢ Coraz więcej czasu przeznaczane jest na śledzenie losów ulubionych postaci.

➢ Zakończenie serii budzi niepokój i złość związaną z koniecznością czekania na kolejny sezon.

➢ Jeden serial zostaje szybko zastąpiony przez następny.

➢ Codzienne funkcjonowanie zaczyna coraz bardziej koncentrować się na zapewnieniu sobie możliwości oglądania.

➢ Inne sprawy powoli schodzą na plan dalszy.

➢ Następuje zawężenie w sferze kontaktów z ludźmi, zaniedbywanie swojej pracy, wyglądu i zdrowia.

Czy każdy miłośnik seriali ma powody do niepokoju?

Oczywiście, że nie! Seriale mogą stanowić dla nas ciekawą rozrywkę, być odskocznią od, często trudnej, codzienności czy też pobudzać wyobraźnię. Same w sobie nie są niebezpieczne. To raczej zbytnia „zachłanność” w ich oglądaniu czyli tak zwana trudność w odraczaniu gratyfikacji jest problemem. Można oglądać ulubiony serial bez przeszkód i lęku, że stanie się on dla nas uzależnieniem gdy zachowujemy równowagę pomiędzy zanurzaniem się w jego wyimaginowanym świecie, a realnością. Tak więc nie ma powodów abyśmy mieli rezygnować z seriali „profilaktycznie” wystarczy, że będziemy zachowywać zdrowy rozsądek i umiar. Jeżeli jednak w nocy zamiast spać wybieramy kolejny odcinek, jeżeli po skończeniu serii odczuwamy złość i pustkę a jedyne o czym myślimy to potrzeba znalezienia kolejnego serialu, jeżeli sprawy do jej pory dla nas ważne przestają cieszyć warto zastanowić się czy nasze oglądanie nie stało się czasem „napadowe” i nie zagraża naszemu dobremu samopoczuciu.

Jeżeli widzisz u siebie takie symptomy nie czekaj, działaj, porozmawiaj z bliskimi, umów się na konsultację do specjalisty pamiętając, że motywacja do zmiany to ważny pierwszy krok i już połowa sukcesu.

Ewa Wróblewska- psycholog, psychoterapeuta

Czytaj więcej→ CZYM JEST UZALEŻNIENIE

 
Prowadzimy terapię w następujących nurtach: poznawczo-behawioralnym, psychodynamicznym, systemowym, integracyjnym, gestalt i eriksonowskim. Zapraszamy do Centrum Psychoterapii i Psychodietetyki Rymkiewicz system we Wrocławiu lub online. Zarezerwuj
 
Facebook
Facebook
Facebook
Twitter
Twitter
Twitter
Instagram
Instagram
Instagram