ul. Świeradowska 73, lokal 2, 50-559 Wrocław +48 882 794 249 biuro@olgarymkiewicz.pl

Uwolnij swój oddech. O terapeutycznej mocy oddychania słów kilka

11 grudnia 2018 Technicy IP 0 Comment

Napisała dla Was nasza specjalistka: Kamila Putyło – psycholog, psychoterapeuta

Oddech warunkuje nasze życie. Codziennie człowiek wykonuje niezliczoną liczbę oddechów, nie obejmując świadomością tego procesu. Raczej nie zastanawiamy się w codziennym życiu jak oddychamy, czy jest to oddech płytki czy głęboki, przerywany czy spokojny i miarowy. Jednakże tak oczywista funkcja naszego ciała jaką jest oddychanie ma również wpływ na nasze samopoczucie, zdrowie, nastroje. Dzięki odpowiednim technikom oddechowym możemy złagodzić stres, złapać kontakt z samym sobą i ciałem. Prawidłowy oddech jest bezpłatnym lekiem na skołatane nerwy, stres, rozbiegane myśli. Świadoma praca z oddechem jest wykorzystywana w technikach relaksacji, jodze, medytacji. Wiele systemów filozoficznych upatruje w oddechu terapeutycznej mocy uzdrawiania.

Jaka jest zależność między emocjami i oddechem?

Rytm oddychania zmienia się pod wpływem myśli i emocji. W sytuacji stresu lub silnie przeżywanych emocji oddech ulega spłyceniu, przyspieszeniu lub wstrzymaniu. Taki oddech obejmuje głównie klatkę piersiową. Taka sytuacja powoduje wzrost napięcia mięśni szkieletowych. Nieprawidłowy oddech może doprowadzić albo do niedotlenienia mózgu i całego ciała w przypadku spłycenia i wstrzymywania oddechu albo do hiperwentylacji, która wywołuje objawy fizyczne bardzo przypominająca ataki paniki.

W badaniach stwierdzono, że osoby lękliwe i nieśmiałe mają tendencję do oddychania płytkiego, na poziomie klatki piersiowej. Osoby zrelaksowane natomiast oddychają wolniej, głębiej i na poziomie brzucha (przepony).

Psycholog i psychoterapeuta online w Rymkiewicz system – szczegóły tutaj.

Jakie są korzyści z oddychania przeponą?

Główną korzyścią jest dopływ tlenu do mózgu i mięśni. Następuje też pobudzenie przywspółczulnego układu nerwowego, co sprzyja stanowi wypoczynku i uspokojenia. Następuje poprawa koncentracji uwagi, oddychanie przeponą pomaga w uspokojeniu umysłu. Wyzwala też reakcję relaksacji, która obniża ciśnienie krwi, spowalnia pracę serca, zmniejsza napięcie mięśni szkieletowych, powoduje wzrost aktywności mózgu w postaci fal alfa.

Jak w takim razie radzić sobie ze stresem za pomocą oddechu?

Na początek warto zwrócić uwagę na to jak w tej chwili oddychasz. Czy Twój oddech jest szybki czy wolny? Głęboki czy płytki? Czy punktem centralnym w oddechu jest klatka piersiowa czy brzuch? Warto też sprawdzić jak zmienia się Twój oddech pod wpływem stresu i emocji w porównaniu ze stanem kiedy jesteś bardziej zrelaksowany.

Systematyczne ćwiczenie oddychania przeponą stopniowo pomoże włączyć taki sposób oddychania do naturalnego rytmu oddechu. Zwiększy także pojemność płuc, co pomoże oddychać w sposób głębszy, pełniejszy i ostatecznie zacznie przynosić efekty w postaci bardziej zrelaksowanego ciała. Warto na ćwiczenia oddechowe poświęcić przynajmniej na początku pięć minut dziennie. Poniżej przedstawię przykładowe ćwiczenie, które pozwoli na uspokojenie oddechu.

  1. Podczas oddychania przeponą (połóż rękę tuż pod klatką piersiową na brzuchu, który powinien się unosić w trakcie wdechu i wydechu) powoli nabierz powietrze nosem, licząc do pięciu (licz powoli, jeden, dwa, trzy, cztery, pięć na wdechu).
  2. Wstrzymaj oddech, licząc do pięciu.
  3. Powoli wypuść powietrze, nosem lub ustami, licząc do pięciu (lub wyżej jeśli zajmuje to więcej czasu), pamiętając aby wypuścić z płuc całe powietrze.
  4. Gdy całkowicie wypuścisz powietrze, weź dwa oddechy w swoim naturalnym rytmie a następnie należy powtórzyć kroki 1-3 w opisanej wyżej kolejności.
  5. Ćwiczenie wykonuj przez ok 5 minut. Powinno one obejmować co najmniej dziesięć sekwencji wdychania, wstrzymywania i wydychania z liczeniem do pięciu. Każda sekwencja powinna zostać oddzielona przez dwa zwykłe oddechy. W czasie ćwiczenia należy oddychać płynnie i regularnie bez nabierania do płuc dużych ilości powietrza i gwałtownego wydychania (ponieważ mogą pojawić się zawroty głowy, jeśli już pojawi się taka sytuacja należy na ok 30 sekund przerwać ćwiczenie, a następnie do niego wrócić).

Przy regularnym ćwiczeniu różnych technik oddechowych można w trwały sposób przestawić się na oddychanie z przepony, a tym samym na stan odprężenia i wyciszenia umysłu, który jest stanem pożądanym w zabieganym świecie. Z całego serca życzę wszystkim na święta terapeutycznej mocy oddechu. Prezent tani, dostępny od ręki, bez konieczności czekania na kuriera, opłat dodatkowych, konieczności konsultowania z farmaceutą?. Przy regularnym stosowaniu obniża niepokój i stres, a tym samym podnosi jakość życia, a życie jest najpiękniejszym prezentem. Powodzenia.

Kamila Putyło – psycholog, psychoterapeuta

Facebook
Facebook
Facebook
Twitter
Twitter
Twitter
Instagram
Instagram
Instagram