Twój przyjaciel oddech

Napisała dla Was nasza specjalistka: Alicja Podolak- psychodietetyk, dietetyk, psychoterapeuta

Towarzyszy Ci każdego dnia i każdej nocy, nie koncentrujesz się na nim w każdej sekundzie, przez większość czasu nie zwracasz na niego uwagi, a mimo to ma on kluczowe znaczenie dla Twojego życia i zdrowia. Zawsze masz go pod ręką i zawsze możesz z niego skorzystać- Twój oddech.

Świadome oddychanie- dlaczego tak ważne?

Oddech jest dla nas czymś tak naturalnym i oczywistym, że rzadko się na nim koncentrujemy, nie zdając sobie sprawy z tego jak ważny dla naszego życia, zdrowia i samopoczucia jest sposób w jaki oddychamy! Głębokość oraz tempo oddechu ma ogromne znaczenie dla fizjologii naszego ciała i funkcjonowania umysłu. Sposób w jaki oddychamy wpływa bezpośrednio na zmienność rytmu serca, ciśnienie krwi czy temperaturę ciała. Nie bez znaczenia jest też wpływ jaki wywiera na samopoczucie- odpowiedni, świadomy, oddech przeponowy zadba o Twój układ nerwowy, pomoże Ci się zrelaksować, uspokoić myśli i odprężyć ciało. Nasz oddech zmienia się w zależności od odczuwanych przez nas emocji. Na pewno zauważyłeś, że w momencie kiedy odczuwasz niepokój, lęk lub się czegoś przestraszysz Twój oddech przyspiesza, staje się płytszy, angażujący klatkę piersiową. W ten sposób oddech nie pomaga Ci się uspokoić, wręcz przeciwnie- wzmaga intensywność przeżywanych emocji, a Ty, koncentrujesz się na lęku i niepokoju. Tymczasem świadomy oddech jest czymś, co może przynieść Ci ukojenie i spokój oraz pomoże we wzmocnieniu koncentracji. | Dieteyk Wrocław – oferta.

Korzyści płynące ze świadomego oddychania

Ćwicząc świadome oddychanie ćwiczysz uważność i zdolność bycia z emocją w kontakcie i nie uciekając od niej. Jesteś bardziej skoncentrowany na tym co tu i teraz. Oprócz tego- zadbasz o swój lepszy sen. Korzyści odczuje również Twoje ciało, ponieważ prawidłowy, świadomy oddech zmniejsza ból i napięcie mięśni, bóle głowy, a także wpływa pozytywnie na funkcje układu trawiennego. Nawyk świadomego oddechu, tak jak w przypadku innych nawyków, możemy wyćwiczyć. Jak więc oddychać świadomie? | Zobacz również: psychoterapeuta psychodynamiczny.

Oddychaj przeponowo i przez nos

Kiedy oddychasz przeponowo wpływasz korzystnie na funkcje układu nerwowego. Oddychanie torem przeponowym pomaga się wyciszyć i uspokaja układ nerwowy. Ważne, aby oddychać przez nos! Dzięki temu powietrze, które trafi do płuc będzie ogrzane i przefiltrowane. Wdech powinien być spokojny, powietrze nabieraj powoli do momentu w którym poczujesz, że napływa ono do Twojego brzucha (możesz położyć na nim rękę, żeby poczuć jak Twój brzuch unosi się). Przytrzymaj oddech przez kilka sekundi wypuść powietrze ustami, równie powoli jak je nabierałeś. Po kilku takich głębokich oddechach powinieneś poczuć jak Twoje ciało i umysł są bardziej spokojne, a Ty- bardziej rozluźniony. |  Zobacz także: dobry psycholog Wrocław.

Masz pod ręką potężne narzędzie!

Uważne oddychanie to narzędzie, które okazuje się być pomocne w przeżyciu złości, lęku, niepokoju, stresu. A co najważniejsze masz je zawsze przy sobie. Ty i Twój oddech jesteście nierozłączni, więc pamiętaj o tym, że zawsze kiedy tego potrzebujesz, on jest pod ręką i warto go mądrze wykorzystać. Spróbuj w sytuacji wzmożonego niepokoju i gonitwy myśli wykorzystać właśnie oddech. Użyj go świadomie, aby polepszenia swojego komfortu psychicznego i samopoczucia. Ćwicz uważne oddychanie jak nawyk- powtarzaj go, aż stanie się dla Ciebie czymś oczywistym.

Czas na praktykę 🙂

Następnym razem kiedy zdarzy się coś co wywoła w Tobie silne emocje i trudno będzie Ci uspokoić umysł i ciało, skorzystaj z narzędzia jakim jest świadomy oddech. Usiądź wtedy wygodnie, połóż rękę na brzuchu, zamknij oczy, weź pierwszy kojący wdech i rozluźniający wydech, potem kolejny, i kolejny, aż staniesz się spokojniejszy, Twoje ciało stanie się mniej napięte, a Ty będziesz mógł z większą uważnością przyjrzeć się swoim odczuciom.

Alicja Podolak – psychodietetyk, dietetyk, psychoterapeuta

 

Facebook
Facebook
Facebook
Twitter
Twitter
Twitter
Instagram
Instagram
Instagram