Jak wypoczywać by odpoczywać

Napisała dla Was nasza specjalistka: Ewa Wróblewska- psycholog, psychoterapeuta

Urlop, wakacje, wyjazd te słowa wprawiają nas często w ekscytację, budząc przyjemne uczucia oczekiwania. Często jednak zdarza się, że w miarę zbliżania się upragnionego wypoczynku zaczynamy, oprócz błogości, odczuwać również i stres.

Dlaczego?

Za ten stan rzeczy odpowiadają nasze oczekiwania i doświadczenia. Bo to nie dalej jak w zeszłym roku też miało być tak pięknie, a tu morze zimne, gofry drogie, dzieci krzyczą ehh…i napięcie gotowe. I w tym lekko podenerwowanym klimacie pakujemy walizki, ograbieni z beztroskich marzeń, z nosem na przysłowiową kwintę.

Pytanie czy ten scenariusz musi się sprawdzić? Czy urlop musi być stresujący? I wreszcie, jak wypoczywać by odpoczywać?

By odpowiedzieć na te pytania powróćmy do naszych oczekiwań, zastanówmy się jakie są, zróbmy naszą prywatną „listę marzeń” i pomyślmy jak ją zrealizować. Ustalmy co jest dla nas relaksujące, co wprawia nas w dobry humor, czego nam brakuje na co dzień. Wyobraźmy sobie, które aktywności dadzą nam najwięcej, nie bójmy się też przyznać przed sobą, że może po prostu chcielibyśmy czasem porobić „nic”. Słodkie lenistwo jest też jak najbardziej dozwolone.

Polecamy: Terapia uzależnień Wrocław

Oddając się tym błogim rozmyślaniom o idealnym wypoczynku warto również pomyśleć, jak uniknąć niepotrzebnego napięcia, oto kilka wskazówek, które mogą pomóc:

Pakowanie wymaga czasu, podaruj go sobie – pakując się na ostatnią chwilę dostarczasz sobie niepotrzebnego stresu, warto poświęcić czas by zrobić to spokojnie, może przy ulubionej muzyce?

Znajdź balans pomiędzy aktywnością a błogim leniuchowaniem – taka równowaga pozwoli Ci cieszyć się urlopem w zróżnicowany i ciekawy sposób.

Myśleniu o pracy mówimy nie! – urlop to Twój czas, czas na ładowanie baterii by wrócić z nową energią i chęcią czynu. Na niedoładowanej baterii daleko się nie zajedzie i warto o tym pamiętać.

Wykorzystaj czas z bliskimi, ciesz się ich towarzystwem i daj im nacieszyć się sobą, to moment na długie rozmowy i miłe słowa, spacery po plaży bądź górską ścieżką, czas wspólnego śmiechu i bycia dla siebie nawzajem.

Delektuj się kontaktem z naturą, pozwól sobie na relaks wśród zieleni, która sprawi, że odpoczywać będzie Twoje ciało i umysł.

Zwolnij, porzuć wielkomiejskie tempo, daj sobie czas by być tu i teraz.

Jedz zdrowo, jedz dobrze – jedzenie powinno dodawać Ci energii a nie usypiać, jeżeli po posiłku czujesz się wzmocniony, był on dopasowany do Twoich potrzeb i da Ci moc do działania. | Nasza oferta: dietetyk Wrocław.

Czasem zaszalej – pozwól sobie na spontaniczność, spróbuj czegoś nowego, poszukuj, delektuj się nieznanym.

Odłóż telefon na półkę – wiadomości i maile mogą czasem zaczekać, newsy z facebooka tym bardziej 😉 Zamiast patrzeć w telefon rozejrzyj się dokoła i ciesz chwilą.

Śpij tyle ile potrzebujesz – zapomnij o budziku, podaruj sobie poobiednią drzemkę. Odpowiednia ilość snu sprawi, że naprawdę będziesz cieszyć się urlopem.

I jak lista marzeń zrobiona? Jeżeli tak to nie pozostaje mi nic innego jak życzyć wszystkim cudownych wakacji, spędzonych tak by odpoczywając wypoczywać.

Ewa Wróblewska- psycholog, psychoterapeuta

 

Prowadzimy terapię w następujących nurtach: psychodynamicznym, poznawczo-behawioralnym, systemowym, integracyjnym, gestalt i eriksonowskim. Zapraszamy do Rymkiewicz system we Wrocławiu. Zarezerwuj

 

Facebook
Facebook
Facebook
Twitter
Twitter
Twitter
Instagram
Instagram
Instagram