Jak nie stracić motywacji

Napisała dla Was nasza specjalistka: Renata Kusińska-Sitarz – dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Niezależnie od tego, co jest naszym celem (odchudzanie, zdrowe żywienie, aktywność fizyczna itp.) i kiedy podjęliśmy decyzję o jego realizacji, to w trakcie tego procesu możemy zmierzyć się ze spadkiem motywacji, utratą chęci do działa. Jak sobie z tym poradzić i mimo to zrealizować założony cel? W tym artykule przedstawię Ci sześć sprawdzonych sposobów na utrzymanie motywacji.

Po pierwsze: zastanów się nad swoim celem

Czy cel który sobie obrałaś/obrałeś jest dla Ciebie ważny? Czy jest to Twój cel, coś czego faktycznie chcesz, czy może spełniasz oczekiwania kogoś innego? Poziom Twojej motywacji będzie zależny od tego, na ile to, do czego dążysz, jest dla Ciebie ważne. Dlatego zastanów się, dlaczego postawiłaś/postawiłeś przed sobą dany cel i co zyskasz, gdy go osiągniesz. Sprawdź także, czy Twój cel jest realny. Chcesz codziennie biegać, choć jeszcze nigdy tego nie robiłeś/robiłaś? Na początek spróbuj wdrożyć marsz kilka razy w tygodniu, a gdy to osiągniesz – planuj dalej. 😊

Po drugie: zastanów się, dlaczego chcesz osiągnąć dany cel?

Gdy masz już pewność, że cel, który obrałaś/obrałeś jest tym, czego chcesz i jest możliwy do zrealizowania, poświęć chwilę na przemyślenie, dlaczego jest on dla Ciebie ważny? Co zyskasz, co się zmieni, gdy osiągniesz swój cel? Po czym poznasz, że już coś się zmieniło? Spisz to na kartce i zaglądaj do niej jak najczęściej. Będzie Ci przypominać o tym, po co robisz to co robisz. 😊

Po trzecie: zastanów się, co może Ci przeszkodzić w realizacji Twojego celu (i jak sobie z tym poradzić)?

Nie chcę Cię tu zachęcać do tworzenia czarnych scenariuszy, ale do przygotowania się na trudności, które mogą pojawić się na Twojej drodze do celu. Przykładowe przeszkody to: ograniczenia czasowe/finansowe, brak wsparcia, niechęć do podejmowania aktywności fizycznej itd. Gdy zidentyfikujesz już możliwe trudności, zastanów się nad ich rozwiązaniem. W przypadku ograniczeń czasowych możesz np. rozpisać wszystko co masz do zrobienia w ciągu dnia/tygodnia i zastanowić się, czy są wśród tej listy jakieś czynności, z których możesz zrezygnować, takie którymi możesz się z kimś podzielić lub nawet komuś oddelegować. Być może na coś możesz poświęcać mniej czasu albo jakieś czynności wykonywać jednocześnie (np. słuchać audiobooków podczas spaceru)?

Po czwarte: zastanów się, czego potrzebujesz do realizacji swojego celu?

Czy w trakcie realizacji swojego celu będziesz czegoś potrzebować? Być może przyda się wsparcie specjalisty (dietetyka, psychodietetyka, psychoterapeuty), czy innych osób i zdecydujesz się o dołączeniu do grupy terapeutycznej lub grupy wsparcia? Może musisz kupić nowe buty do biegania albo wygospodarować czas na dojazd na pływalnię? Zrób listę takich potrzeb i pomyśl nad sposobem ich realizacji.

Po piąte: wyłącz czarno-białe myślenie

Zdejmij czarno-białe okulary i zauważ wszystkie odcienie szarości. 😊 Nie zawsze będziesz w stanie realizować swoje założenia w 100%, ale pamiętaj, że 50% też jest ok. Gdy stawiamy przed sobą jakiś cel, to zazwyczaj robimy to w momencie, gdy jesteśmy najbardziej zmotywowani i mamy sprzyjające warunki do jego realizacji. Jednak trudno się spodziewać, że tak będzie cały czas. Z tego powodu warto mieć także plan na te trudniejsze momenty (plan minimum). Nie masz siły ćwiczyć? W porządku, zdarza się! Zamiast jednak w tym momencie stwierdzać, że wszystko stracone, zastanów się, czy jest coś, co możesz zrobić zamiast tego. Może dasz radę pójść na spokojny spacer? Miałaś/miałeś nie jeść dziś słodyczy, ale wiesz, że tym razem się nie powstrzymasz? Ok, kup małego batona zamiast tabliczki czekolady.

Polecamy: Psycholog dziecięcy Wrocław

Po szóste: nagradzaj się!

Za dobrze wykonaną pracę należy się nagroda. 😊 Doceń swoje wysiłki i nagródź się od czasu do czasu! W ramach nagrody zrób coś, co lubisz – idź do kina, urządź sobie domowe SPA, spotkaj się ze znajomymi…

Renata Kusińska-Sitarz – dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Czytaj więcej→ PSYCHODIETETYK, DIETETYK, PSYCHOTERAPEUTA – DO KOGO SIĘ ZGŁOSIĆ, W PRZYPADKU TRUDNOŚCI W OBSZARZE JEDZENIA?

 

Skonsultuj się z naszym dietetykiem klinicznym. Zapraszamy do Centrum Psychoterapii i Psychodietetyki Rymkiewicz system we Wrocławiu lub online. Zarezerwuj

 

Facebook
Facebook
Facebook
Twitter
Twitter
Twitter
Instagram
Instagram
Instagram