Autentyczność

Napisała dla Was nasza specjalistka: Martyna Wielochowska- psycholog, psychoterapeuta, socjoterapeuta

Autentyczność to droga do bycia sobą. Czy warto wyruszyć w podróż, w której możemy stać się autorem własnego życia? Każda chwila, każdy czas w naszym życiu jest dobry na to, aby świadomie podjąć decyzję o pozbyciu się maski, fasady i uświadomieniu sobie kim naprawdę jesteś.

Autentyczność według Carla Rogersa

Według wybitnego psychoterapeuty Carla Rogersa autentyczność oznacza umiejętność zachowania wewnętrznej spójności, umożliwiającej „dobre życie”, zwiększenie poczucia celowości i sensu. Jest to proces w dążeniu do równowagi w zaspakajaniu własnych potrzeb, przy równoczesnym życiu z innymi ludźmi w taki sposób, który spełnia potrzeby tych relacji. Wielu psychoterapeutów uważa, że osoby poszukujące wsparcia, pomocy psychologicznej, najczęściej charakteryzuje brak autentyczności.

Rogers, aby pomóc ludziom żyć autentycznie stworzył rodzaj psychoterapii znanej jako „terapia nastawiona na klienta”. Zwraca się w niej uwagę , że jeśli człowiek czuję się naprawdę akceptowany taki jaki jest nie odczuwa potrzeby ukrywania się za jakąkolwiek maską. Zaczyna słuchać swojego wewnętrznego głosu rozsądku i podejmuje decyzje jak ma żyć. Przestaje udawać przed sobą i innymi, że jest kimś innym, kim nie jest. Wielu ludzi, którzy szukają wsparcia żałują pewnych życiowych decyzji czy to dotyczących miejsca zamieszkania, wyboru partnera, zawodu, trudno jest im przestać o tym myśleć, zastanawiają się czy mogą dokonać zmian. Cierpienie, brak szczęścia spowodowane życiem w sprzeczności ze sobą tkwi u podstaw wielu problemów, z którymi psychoterapeuci i psychologowie borykają się na co dzień.

W gabinetach terapeutycznych ludzie często po raz pierwszy mogą zdjąć maski i zauważyć nieautentyczność w swoim życiu i jakie koszty emocjonalne teraz ponoszą. Zauważają, że słowa i czyny nie pasują do tego co myślą i czują, co przyczynia się to do wewnętrznych napięć , które są źródłem stresu. Złe samopoczucie a nawet depresja i stany lękowe mogą wynikać z dysonansu między tym jak sami siebie spostrzegamy a rzeczywistą sytuacją, co w konsekwencji odbije się na naszym stanie emocjonalnym. Niestety świadomość, że źle się czujemy to jedno, a wprowadzenie zmian to co innego. Trzeba odwagi, aby zmierzyć się ze sobą, pokory aby zaakceptować to czego o sobie się dowiemy i dyscypliny aby podjąć właściwe działania. Żyjemy w sposób nieautentyczny, przyzwyczajmy się do dyskomfortu emocjonalnego oraz fizycznego napięcia, które ciągle nam towarzyszy. Pytanie: jaką cenę za to płacimy i czy nie warto obrać nowy kierunek w swoim życiu???

W swojej książce o autentyczności Stephen Joseph wyróżnia trzy cechy ludzi autentycznych.

POZNAJ SIEBIE

Ludzie autentyczni wiedzą co lubią, w czym są dobrzy a w czym słabsi. Mają świadomość własnych emocji, wiedzą co się dzieje wokół nich, obserwują bez oceniania. Odczuwanie autentyczność wymaga od ludzi zaakceptowania prawdy o sobie bez względu jak przykra może się wydawać, osoby takie są uczciwe wobec siebie, zastanawiają się nad sobą, patrzą na to czy w jakiś sposób nie oszukują ,próbują patrzeć na wszystko wszechstronnie, są gotowi zmienić swoje poglądy. Ludzie autentyczni słuchają swojego wewnętrznego instynktu, umieją korzystać ze swojej wewnętrznej mądrości. Bycie autentycznym wymaga odwagi. Z drugiej strony osoba, która jest sobie obca, nie kieruje się intuicją, nie potrafi jasno określić co czuje i podejmuje złe dla siebie decyzje często po to aby zadowolić innych. Dotyczy to także ważnych wżyciu decyzji. Na przykład czasami ktoś instynktownie odczuwa, że powinien odrzucić propozycję małżeństwa, mimo to się godzi, ulega presji. Dlatego też sama znajomość siebie nie wystarczy jeśli za tym nie pójdzie odważne podejmowanie decyzji.

DECYDUJ O SOBIE

Druga z ważnych cech mówi o tym ,że człowiek autentyczny, nie ulega bezmyślnie opinii innych i nikt nie nakłoni go do zajęcia jakiegoś stanowiska wbrew jego woli, osoby te pewne są własnych obserwacji i nie przejmują się opinią większości. Odpowiadają za swoje wybory i decyzje, nie uciekają od odpowiedzialności za błędy, jednocześnie nie obwiniają siebie i innych. Potrafią wyciągać wnioski z tego co się stało i w przyszłości korzystać z nabytego doświadczenia. Ludzie autentyczni nie próbują innych kontrolować ani nikim nie manipulują. Szanują prawo każdego człowieka do bycia panem siebie, ponieważ oczekują tego samego. Autentyczność wymaga od nas przezwyciężania potrzeby dopasowania się do grupy, znalezienia odwagi aby pozostać szczerym wobec siebie. Ludzie, którzy cechują się autentycznością biorą odpowiedzialność za siebie i swoje wybory, chętnie słuchają opinii innych, są ciekawi ich reakcji i zawsze gotowi poznawać siebie nawet gdy prawda jest bolesna.

BĄDŹ SOBĄ

Zazwyczaj podziwiamy ludzi, którzy znają siebie, potrafią być szczerzy i działają przejrzyście a do tego bronią zasad w które wierzą, natomiast osoby, które uważamy za sztuczne, fałszywe nie zyskują naszego uznania. Nie lubimy ludzi , którzy schlebiają i nadskakują osobą wyżej postawionym natomiast do tych na niższych stanowiskach odnoszą się nieuprzejmie. Od razu zauważamy brak szczerości w myśleniu i działaniu. Warto wiedzieć co naprawdę chcemy ze sobą prezentować i żyć zgodnie z własnymi przekonaniami, wartościami i pobudkami, a wobec innych zachowywać się po prostu uprzejmie dlatego, że to słuszne. Skoro tak bardzo cenimy i szanujemy ludzi, którzy potrafią być sobą dlaczego nam samym sprawia to taką trudność. Znamy sytuacje kiedy powstrzymujemy się przed powiedzenie komuś o naszych uczuciach czy jakieś ważnej sprawie.

Wyżej wymienione cechy ludzi autentycznych stanowią mocne trio we wszystkich dziedzinach życia. Droga ku autentyczności wymaga od nas prawdziwej odwagi, pokory oraz zaangażowania w odkrywanie prawdy o nas samych abyśmy umieli wypowiedzieć trudne słowa kiedy trzeba oraz potrafili walczyć o to w co wierzymy. Autentyczność nie jest łatwym sposobem na życie. Kierowanie się nią bywa trudne, ponieważ wymaga odpowiedzialności za własne decyzji.

Aby zacząć życie w zgodzie z sobą warto poszukać książek, szkoleń, dzięki którym możesz rozpocząć tą fascynującą podróż. Często ludzie po różnych samodzielnych próbach sięgają porady terapeutycznej. Warto zaznaczyć, że właściwa terapia może pomóc samodzielnie przemyśleć konkretne kwestie. Dobrzy terapeuci poprzez uważne słuchanie, starają się zrozumieć twoje położenie i pomagają lepiej wsłuchać się w siebie. W ich obecności czujesz się bezpiecznie i pozwalasz sobie na szczerość i otwartość wobec siebie, dzięki temu zaczynasz myśleć autentycznie i dostrzegasz możliwość zmian w swoim życiu.

Zakończę moim ulubionym cytatem pochodzącym od mówcy, trenera Jacka Walkiewicza „Puk, puk- strach puka do drzwi, otwiera mu odwaga, a tam nie ma nikogo. Dwóch chłopców stoi na górce. Chcą zjechać w dół na sankach ale się boją. I tak stoją. Jeden w końcu mówi:’ Ja jadę, bo jak się mam tak bać, że się wywrócę, to już wolę się wywrócić”.

Martyna Wielochowska- psycholog, psychoterapeuta, socjoterapeuta

Facebook
Facebook
Facebook
Twitter
Twitter
Twitter
Instagram
Instagram
Instagram