Wałek do ciasta, pusta butelka? Wykorzystaj je ćwicząc!

5 sierpnia 2014 Technicy IP 0 Comment

Każdy człowiek powinien potrafić zrobić pompkę na jednej ręce i przysiad na jednaj nodze. Jak się okazuje mało kto potrafi. Nie wynika to tylko z braku siły czy sprawności fizycznej, ale również z problemów z równowagą. Na siłowni robi się głównie ćwiczenia statyczne, a nie dynamiczne, które powodują ogólny rozwój mięśni. Jeśli chcesz by Twoje ciało było zdrowe, smukłe i zadbane, nie musisz korzystać ze znanych ogólnie sposobów ruchu. Wykonuj ćwiczenia ogólno rozwojowe, zyska na tym Twój wygląd i stawy. Masa mięśniowa musi być dostosowana do predyspozycji naszego organizmu. Kolana i kręgosłup dostaliśmy na całe życie, szanujmy je. Dodatkowo podczas takich ćwiczeń ruchowych wydzielają się endorfiny, hormony szczęścia. Zatem poprawiamy swój nastrój, zwiększamy swoją koordynację ruchową oraz dbamy o wygląd naszego ciała.

Zaproponowane ćwiczenia wpływają na priopriorecepcje, czyli na czucie głębokie. Dzięki czuciu głębokiemu potrafimy odnaleźć własne ciało w przestrzeni. Proprioreceptory znajdują się w mięśniach oraz ścięgnach. Wysyłają mózgowi impulsy, dzięki czemu z zamkniętymi oczami jesteśmy w stanie określić np. którą kończyną poruszamy i w którym kierunku. Prawidłowy rozwój tego układu jest niezbędny, aby posiadać idealną koordynacje ruchową oraz ekonomicznie planować i prowadzić ruch. Większość z nas niedostatki czucia głębokiego „nadrabia” wzrokiem, który skupiamy na naszym ruchu. Jednak jak powszechnie wiadomo, podczas np. gry w piłkę nożną, lepiej swój wzrok skupić na piłce niż na własnym ruchu.

Proponuję dla was ćwiczenia ogólno usprawniające z wykorzystaniem piłki i różnych przyborów znajdujących się w domu. Piłkę stosujemy ze względu na to, że używając jej, nie obciążamy kręgosłupa. Przedstawiam kilka ćwiczeń na prioprorecepcje w łańcuchu kinematycznym zamkniętym oraz otwartym. Każde ćwiczenie można modyfikować w zależności od kondycji naszego ciała. Ogranicza nas tylko i wyłącznie nasza wyobraźnia.
Ćwiczenia ogólno usprawniające z wykorzystaniem piłki o średnicy 75cm, „orzecha” (w zastępstwie wałek do ciasta) i „beretu” (w zastępstwie pusta zakręcona butelka).

Pozycja: Punktem podparcia są dłonie i pięty, rozstawione na szerokość linii barków.
Ruch: Wykonujemy zgięcie w stawach łokciowych, pamiętając o napiętych mięśniach brzucha i pośladków. Wykonujemy 10, 15 powtórzeń i stosujemy 20 sekund przerwy.

Pozycja: Podpór leżąc przodem, nogi na piłce, napięte mięśnie brzucha.
Ruch: Wykonujemy zgięcie w stawach łokciowych (pompka) Wykonujemy 10, 15 powtórzeń i stosujemy 20 sekund przerwy.
Modyfikacja ćwiczenia:

Z wykorzystaniem „orzecha” bądź wałka ciasta. Ruch: wciąż wykonujemy zgięcie w łokciach, nie przesuwając wałka do przodu.

Pozycja: Leżenie tyłem na piłce, kończyna dolna lewa wyprostowana w stawie kolanowym i na odwrót, pamiętamy o napięciu pośladków I brzucha.
Ruch: Utrzymanie równowagi w czasie od 5 – 10 sekund, przerwa zawsze dwa razy dłuższa.
Modyfikacja ćwiczenia:

Punktem podparcia staje się, zamiast stabilnego podłoża, „beret” lub pusta zakręcona butelka.

Pozycja: Leżąc przodem podpór na dłoniach rozstawionych na szerokość ramion, piłka pod stawami skokowymi (stopami).
Ruch: Wykonujemy turlanie piłki za pomocą kończyn dolnych, pamiętamy o napiętych mięśniach brzucha.
Modyfikacja ćwiczenia:

Jako punkt podparcia wykorzystujemy „beret” lub zakręconą pustą butelkę. Chodzi o to, by napinać wewnętrzne mięśnie w celu utrzymania równowagi.
Zobacz także: Terapia par oraz terapia małżeńska Wrocław
Wojciech Samsel fizjoterapeuta, trener indywidualny, masażysta.

Facebook
Facebook
Facebook
Twitter
Twitter
Twitter
Instagram
Instagram
Instagram