Toksyczna przyjaźń

Napisała dla Was nasza specjalistka: Agnieszka Kiełbik – psycholog, psychodietetyk, psychoterapeutka

Większość z nas nie wyobraża sobie życia bez przyjaciół. Bez spotkań na kawę, wspólnym spędzaniu czasu, ploteczkach, godzinach spędzonych w ciągłym kontakcie na messengerze. Przyjaciele są jak nasza rodzina, tylko taka świadomie wybrana. Bez tych relacji nasze życie byłoby znacznie uboższe emocjonalnie. Przyjaźń to specyficzna relacja, to związek bliskich sobie ludzi. Jednak czy zawsze te relacje są wspierające i rozwijające? Czy to, że ktoś się nazywa naszym przyjacielem, jest tożsame z tym, że nim naprawdę jest?

Polecamy: Terapia uzależnień Wrocław

Czym jest zatem przyjaźń?

Przyjaźń to emocjonalna i duchowa więź między ludźmi. Opiera się na wzajemnym szacunku, zaufaniu, wspólnym doświadczaniu świata. Przyjaciele, to często ludzie, których łączą wspólne światopoglądy i wartości. Przyjaźń to też akceptacja drugiego człowieka takiego, jakim jest.

Wszystko, co mogę zrobić dla mojego przyjaciela to – po prostu-być

jego przyjacielem. Nie mam majątku,

żeby go obdarować. Jeżeli wie, że jestem szczęśliwy,

mogąc go kochać, nie będzie chciał żadnej innej nagrody.

Czyż przyjaźń nie jest pod tym względem boska?

(Henry David Thoreau)

Czym zatem charakteryzuje się toksyczna przyjaźń?

Główną rozpoznawalną cechą jest wzajemna interesowność. Zazwyczaj w relacjach tego typu mamy do czynienia z osobami, które korzystają zazwyczaj na tej relacji. Jedna osoba, która jest np. dominująca i manipulacyjna, druga niepewna siebie, zakompleksiona. Pierwsza korzysta na relacji, bo ma osobę, która zrobi dla niej prawie wszystko, a druga korzysta, bo ma kogoś, kogo może nazwać przyjacielem. | Prowadzimy psychoterapię – także w nurtach psychodynamicznym oraz poznawczo-behawioralnym. Zapraszamy po szczegóły.

Następną rozpoznawalną cechą jest manipulacja. Tu zazwyczaj jedna strona tej relacji manipuluje drugą dla uzyskania korzyści.

Następną charakterystyczną cechą jest konieczność odwdzięczania się. Toksyczny przyjaciel zawsze oczekuje, że dostanie coś w zamian za jego przysługę.

Często w relacjach tego typu mamy do czynienia z poniżaniem drugiej osoby, umniejszaniem jej zasług. Taki przyjaciel nigdy z entuzjazmem Ci nie pogratuluje, tylko będzie próbować komentarzem umniejszyć Twój sukces.

Istotnym sygnałem jest również poczucie ulgi, kiedy jednak się nie widzisz z nim. Nie czujesz w trakcie takich spotkań radości z bycia z kimś, tylko jesteś nastawiony na odpieranie ataków.

Toksyczny przyjaciel, bardzo często ma konflikty z innymi ludźmi i nigdy nie widzi swojego udziału w tym. Zawsze winni są inni. On jest ofiarą i czuję się ciągle pokrzywdzony, bo przecież tyle robi dla innych.

Osoba taka, często podważa zdanie drugiej osoby, za wszelką cenę pokazując, że wie lepiej. Lepiej potrafi wychować dzieci, zająć się domem, dogadać się z Twoim mężem/żoną. Zawsze pokazuje swoją wyższość.

Osoba taka, również daleka jest od akceptacji drugiego człowieka. Nie potrafi po prostu porozmawiać ze swoim przyjacielem, bez umoralniania, pouczania i pokazywania, że wie lepiej. Zawsze pokaże brak akceptacji.

Czy tkwisz w toksycznej przyjaźni?

Przedstawiam Ci krótki kwestionariusz, na podstawie, którego sprawdzisz, czy jesteś w toksycznej relacji z przyjacielem:

1.Kiedy widzisz, że dzwoni ona/on to czujesz spięcie?

2.Masz poczucie, że tak naprawdę ona/on Cię nie lubi?

3.Po spotkaniu z przyjacielem nawet jak było miło, to czujesz podenerwowanie i napięcie.

4.Ukrywasz przed nią/nim, że masz inne relacje, które są Ci bliższe, bo wiesz, że będzie o to zła/zły.

5.Nie raz żałujesz, że powiedziałaś/łeś za dużo przyjacielowi i teraz on wie to i może to użyć przeciwko Tobie.

6.Tak naprawdę nie czujesz do niej/niego pełnego zaufania.

7.Jak spotkanie nie dochodzi z nim/nią do skutku, to czujesz ulgę.

8.Często czujesz się wciągnięta w kłótnie i przepychanki przez messenger lub inne komunikatory, kiedy to ona/on umiejętnie i skutecznie wytyka Ci Twoje błędy.

9. Masz wrażenie, że Twój przyjaciel/przyjaciółka tylko czeka, że się o coś znów do Ciebie przyczepić i często nie chcesz jej/jemu dawać powodów ku temu.

Nasza oferta: Psycholog dziecięcy Wrocław

Jeśli na któreś pytania odpowiedziałaś/łeś twierdząco, to przyjrzyj się bliżej tej relacji i jeśli nie będziesz widzieć innego rozwiązania, ochroń siebie przed taką relacją i ją zakończ. Pamiętaj zdrowe relacje, to takie, w których czujemy się równie ważni jak druga osoba.

Agnieszka Kiełbik- psycholog, psychodietetyk, psychoterapeuta

Facebook
Facebook
Facebook
Twitter
Twitter
Twitter
Instagram
Instagram
Instagram