Terapia- moda czy konieczność?

Napisała dla Was nasza specjalistka Katarzyna Cieśla- psycholog, psychodietetyk, psychoterapeutka

W ostatnich latach obserwujemy wzrost zainteresowania psychoterapią jako formą wsparcia i pomocy, ale również samorozwoju. Szacuje się, że z pomocy terapeuty korzysta w Polsce 600-700 tysięcy osób (czyli niespełna 2% społeczeństwa). Nadal jednak jesteśmy w tyle jeśli chodzi o kraje Europy Zachodniej, czy USA gdzie odsetek ten wynosi ok 7% (według “The National Comorbidity Study”).

Psychoterapia, a co to właściwie jest?

W prostym tłumaczeniu “psychoterapia” oznacza troskę o duszę lub bycie drugiego człowieka (Kleinke, 1994). Co oznacza to w praktyce? W praktyce oznacza to, że terapeuta, przy wykorzystaniu wiedzy psychologicznej i nauk o psychice człowieka, towarzyszy klientowi przy zmianie zachowań, nawyków, schematów myślowych, reakcji emocjonalnych czy innych cech osobowości na bardziej funkcjonalne i nie powodujące cierpienia klienta. Kierunek i cele terapeutyczne ustalane są zawsze w dialogu, w oparciu o zgłaszane trudności i potrzeby osób korzystających z psychoterapii.

Czy korzystanie z pomocy psychoterapeuty to objaw zdrowia czy choroby?

Rosnąca liczba osób korzystających z terapii to, dla mnie osobiście, dowód na wzrost świadomości społecznej i umiejętności sięgania po pomoc. Jeśli zdamy sobie sprawę z posiadanych trudności, to już połowa sukcesu. Dzięki temu zyskujemy wolność do podjęcia świadomej decyzji: czy chcemy coś zmienić czy raczej dyskomfort nie jest na tyle duży lub wtórne korzyści z danego zachowania przewyższają chęć zmiany?

Kiedy do psychoterapeuty? W czym psychoterapia może być pomocna?

Celem psychoterapii może być np.

-zmniejszenie lub usunięcie przykrych objawów psychicznych np. nadmierny lęk, napady paniki, fobie, myśli samobójcze, kompulsje i natręctwa, napady objadania się itp;

-wspomaganie zdrowia psychicznego, profilaktyka wypalenia zawodowego;

-przepracowanie kryzysów i trudności np. kryzysy relacyjne, straty, traumy życiowe;

-przywrócenie kontaktu z odczuwaniem nadziei i przeżywaniem radości czyli wsparcie w stanach depresyjnych;

-poszerzenie świadomości w zakresie własnego funkcjonowania (jak tworzę relację, jak buduję bliskość, jak funkcjonuję z ludźmi i co to mówi o mnie?);

-poprawa jakości życia;

-poprawa funkcjonowania psychicznego i społecznego;

-rozwój i/lub integracja osobowości w kierunku lepszej adaptacji;

Na koniec należy odróżnić psychoterapię od innych form pomocy jak: interwencja kryzysowa, konsultacje i poradnictwo psychologiczne, warsztat rozwoju osobistego czy trening interpersonalny. Różnią się one m.in.: czasem trwania, celami, formą kontaktu, częstością i intensywnością spotkań. Pamiętajmy, że psychoterapia to forma leczenia, w której nie mniej ważna od wiedzy i doświadczenia terapeuty są: motywacja klienta i zaangażowanie w proces zmiany.

Katarzyna Cieśla- psycholog, psychodietetyk, psychoterapeuta

Facebook
Facebook
Facebook
Twitter
Twitter
Twitter
Instagram
Instagram
Instagram