• Home
  • Porady
  • Uzależnienie od telefonu leczenie Wrocław

Uzależnienie od telefonu leczenie Wrocław

Napisała dla Was nasza specjalistka: Ewa Wróblewska- psycholog, psychoterapeuta

Mój przyjaciel telefon

Droga ze szkoły, grupki dzieciaków wracających do domu, idą, trochę rozmawiają, śmieją się, wydawałoby się zwykłe koleżeńskie spotkanie. Czy na pewno? Gdy się przyjrzeć bliżej można zauważyć, że każdy trzyma w ręce telefon i to nim jest głównie zainteresowany, patrzy w ekran, przewija, z rzadka rzucając jakieś uwagi do kolegów. Smutny widok. Można dojść do wniosku, że oni po prostu idą, razem, bo w jednym kierunku, obok siebie ale nie ze sobą. Znacie takie obrazki? Aż chciałoby się powiedzieć, „Za moich czasów było inaczej”, tylko po co? Żyjemy tu i teraz, świat się zmienia i nie warto zamykać na to oczu, zaszywając się w strefie bezpiecznego komfortu, tylko zastanowić się jak możemy wpłynąć na rzeczywistość, która nas otacza.

Uzależnienie od telefonu

Grupa tak zwanych uzależnień behawioralnych w ostatnich latach prężnie się rozwija. Dotyczy ona nadmiernego, szkodliwego w skutkach, wykonywania czynności, bez udziału substancji. Jednym z przykładów, tego typu uzależnienia, jest fonoholizm.

Czym objawia się uzależnienie od telefonu, czyli kiedy zwykłe używanie staje się nadużywaniem?

Osoba uzależniona od telefonu sięga po niego nawet co kilka minut, korzysta niemal przez cały dzień. Często „zarywa” noce bo nie może się oderwać od smartfona. Rozwijające się uzależnienie powoduje zaniedbywanie obowiązków oraz ograniczenie innych działań do niezbędnego minimum. Czynności, które sprawiały przyjemność przestają cieszyć. Obniża się nastrój, pogłębia apatia i izolacja. Sięganie po telefon staje się przymusowe, następuje utrata kontroli. Życie zaczyna się toczyć w mediach społecznościowych czy grach. Zawężają się kontakty „w realnym świecie”. W sytuacji „odcięcia” od telefonu pojawia się złość a często również agresja. Są to sygnały, które niewątpliwie powinny wzbudzić naszą czujność. Świadczą one o rozwijającym się uzależnieniu i stanowią wskazówkę by niezwłocznie sięgnąć po specjalistyczną pomoc.

Dlaczego pojawia się uzależnienie od telefonu?

Przyczyny fonoholizmu, podobnie jak innych uzależnień behawioralnych, są złożone. Nasza podatność na uzależnianie się jest zróżnicowana. Osoby nieśmiałe, niekorzystnie oceniające własne możliwości, posiadające niewielkie umiejętności społeczne mogą być potencjalnie bardziej narażone na rozwinięcie uzależnienia niż stabilni, przebojowi ekstrawertycy, ale nie jest to regułą. Gdy mamy problemy i nie posiadamy zasobów, ani pomocy z zewnątrz, aby je rozwiązać, będziemy chętniej „zanurzać się” w wirtualnym świecie, by o nich zapomnieć. Granica jednakże jest cienka i możemy nie zorientować się kiedy nasza odskocznia stanie się nałogiem. Jedno jest pewne, uzależnienie od telefonu rozwija się gdy brakuje kontroli nad korzystaniem z niego.

Skutki szkodliwego korzystania z telefonu

Efekty uzależnienia od telefonu są poważne a bagatelizowanie ich może doprowadzić do jeszcze poważniejszych następstw.

Co może spowodować fonoholizm? Oto kilka przykładów:

• pojawienie się problemów we wszystkich sferach życia;

• stopniowa utrata kontaktów z bliskimi, poczucie osamotnienia;

• pogorszenie ogólnego funkcjonowania organizmu (ograniczenie ruchu, prawidłowego odżywiania, snu);

• pogorszenie kondycji psychicznej, obniżony nastrój, apatia;

• bezsenność, wynikająca z zakłócenia rytmu dobowego (korzystanie z telefonu do późna lub/i w nocy), senność w trakcie dnia, zmęczenie i zaburzenia koncentracji uwagi;

• wystąpienie zachowań agresywnych i impulsywnych bez odpowiedniego przewidywania ich skutków, w sytuacjach, w których korzystanie z urządzenia jest niemożliwe;

Uzależnienie i co dalej? W jaki sposób przeciwdziałać?

Gdy zauważymy, u siebie lub bliskiej osoby, opisane powyżej symptomy, warto zasięgnąć porady specjalisty, terapeuty uzależnień, który zdiagnozuje problem i zaproponuje odpowiednie leczenie. We własnym zakresie, również można i trzeba działać. Warto przyjrzeć się sytuacji, określić ścisłe limity korzystania z urządzenia, obserwować towarzyszące temu emocje i szukać wsparcia bliskich osób gdy robi się zbyt trudno. Uzależnienie jest poważnym problemem i dlatego wymaga szczerości ze sobą i konsekwencji w działaniu. Pierwszym krokiem do pozytywnych zmian jest świadomość, czyli odpowiedź na pytanie: „Czy jestem uzależniony?” Jeżeli brzmi ona „tak” nie czekaj, idź po pomoc i pamiętaj, że nie musisz być w tym sam. W realnym świecie możesz spotkać wielu prawdziwych przyjaciół jeżeli dostrzeżesz, że telefon nie jest jednym z nich.

Ewa Wróblewska- psycholog, psychoterapeuta

Czytaj więcej→ CZYM JEST UZALEŻNIENIE

Prowadzimy konsultacje z psychologiem i psychoterapeutą. Zapraszamy do Centrum Psychoterapii i Psychodietetyki Rymkiewicz system we Wrocławiu. Zarezerwuj
 
Facebook
Facebook
Facebook
Twitter
Twitter
Twitter
Instagram
Instagram
Instagram