Mindfulness

Napisała dla Was nasza specjalistka: Kamila Putyło – psycholog, psychoterapeuta.

Czym jest mindfulness?

Mindfulness jest terminem tłumaczonym w języku polskim, jako uważność, uważna obecność lub też pełnia obecności. Według najbardziej znanej definicji, którą stworzył Jon Kabat-Zinn (założyciel Ośrodka Uważności w Medycynie, Opiece Zdrowotnej i Społeczeństwie Wydziału Medycznego University of Massachusetts), mindfulness „to stan świadomości będący wynikiem intencjonalnego i nieoceniającego kierowania uwagi na to, czego doświadczamy w chwili obecnej”. Mindfulness koncentruje się na tym, w jaki sposób przeżywamy chwilę obecną, jak jesteśmy w „tu i teraz”. Myśli człowieka często podążają za przeszłością lub przyszłością. Mindfulness uczy Nas o tym, o czym bardzo często zapominamy. O tym, że w danym momencie, w którym obecnie jesteśmy, możemy przeżyć tylko jeden, tak często w pędzącym świecie trudny moment do uchwycenia, teraz. Podstawowym założeniem mindfulness jest osiągnięcie stanu, w którym jesteśmy osadzeni w chwili obecnej i nie myśląc o przyszłości ani przeszłości w pełni koncentrujemy się na tym, co dzieje się w naszej świadomości. Uważność polega na obserwacji siebie, świata i swojego umysłu bez krytyki, wnioskowania i analizowania tego, co pojawia się w danej chwili. W efekcie człowiek może lepiej poznać samego siebie, oraz odkryć, czego pragnie. Uważność pozwala wychwycić pułapki naszych umysłów np. tworzenie negatywnego monologu wewnętrznego, nawykowego stylu myślenia, tworzenia negatywnych interpretacji wydarzeń z naszego życia. Uważność ma swoje korzenie w kulturze dalekiego wschodu i bezpośrednio z niej się wywodzi, jej kluczowym elementem jest medytacja. Typowa medytacja polega na skupieniu całej uwagi na tym, jak oddech wpływa do ciała i wypływa z niego. Skupienie się na każdym oddechu pozwala zaobserwować jak myśli pojawiają się w głowie. Człowiek zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, że myśli przychodzą i odchodzą z własnej woli. Można patrzeć jak pojawiają się jakby znikąd i znikają także jak chmury na niebie. Uważność pozwala wyłapać negatywne schematy myślenia zanim zaczynają nakręcać się niczym spirala tworząc „gonitwę myśli”. Daje to początek procesowi odzyskiwania kontroli nad życiem.

Jakie są korzyści z praktykowania mindfulness?

Z licznych badań wynika, że praktyka uważności wywiera wpływ na nastrój, zdrowie, samopoczucie psychiczne i fizyczne, wpływa na jakość naszego życia, relację z innymi i z światem. Lęk, depresja, drażliwość tracą na intensywności, poprawia się pamięć, wytrzymałość umysłowa i fizyczna. Dowiedziono, że medytacja uważności obniża kluczowe wskaźniki chronicznego stresu, pozwala na lepsze radzenie sobie z chronicznym bólem, a nawet poprawia działanie układu odpornościowego.

Dla kogo przeznaczony jest trening mindfulness?

Trening uważności stosowany jest często wśród osób, które nie radzą sobie ze stresem i przytłaczającymi emocjami, często bywa pomocny w leczeniu depresji, uzależnień czy zaburzeń odżywiania. Jednak tak naprawdę Mindfulness jest propozycją dobrą dla każdego, gdyż pokazuje przede wszystkim, w jaki sposób można zrobić coś pożytecznego i dobrego dla samego siebie. Lepsze poznanie swojego ja i umiejętność przeżywania chwili obecnej jest uniwersalną korzyścią. Trzeba jednak pamiętać, że jest to pewien sposób bycia, a nie tylko technika, jednorazowe ćwiczenie. Aby móc cieszyć się z dobroczynnego wpływu praktyki mindfulness należy praktykować systematycznie. Ponieważ opis metod stosowanych w mindfulness przekroczyłby ramy niniejszego artykułu chciałabym odesłać czytelników do literatury, gdzie można pogłębić wiedzę na temat metody. Warto wspomnieć o takich pozycjach jak: „Życie, piękna katastrofa”, „Praktyka uważności dla początkujących”; „Gdziekolwiek jesteś, bądź” Jona Kabat- Zinna oraz Mindfulness. Trening Uważności” (Mark Williams, Danny Penman).

Życzę nowych pasjonujących odkryć?

Kamila Putyło – psycholog, psychoterapeuta.

Facebook
Facebook
Facebook
Twitter
Twitter
Twitter
Instagram
Instagram
Instagram