HIV i ZDRADA

 

Napisała dla Was nasza specjalistka: Monika Witkowska-Kubas – psychoterapeutka, specjalistka psychoterapii uzależnień

1 grudnia jest Światowy Dzień AIDS lub Światowy Dzień Walki z AIDS nie mniej temat ten jest ważny i istotny również w pozostałych miesiącach. Czy warto w obecnym roku 2023 r. uwzględnić wykonanie sobie testu na HIV?

Doświadczenie zdrady partnera niejednokrotnie wywraca cały nasz świat do góry nogami, rzeczy uznawane za pewnik przestają mieć znaczenie, ulegają przewartościowaniu; nie mniej jednak w tym trudnym czasie warto również zadbać o nasze ciało i wykonać niezbędne testy wykrywające STD. Przebadać się pod kątem zakażenia wirusem HIV, HCV, kiłą, rzeżączką powinna każda osoba, która odbyła stosunek seksualny bez prezerwatywy. Bardzo często historie pozazwiązkowych zdrad to przygodne jednorazowe kontakty seksualne, nie planowane wcześniej akty w których emocje wzięły górę nad rozsądkiem; to sytuacje jednostkowych kontaktów seksualnych z mało znanym partnerem bez prezerwatywy, czyli kontakty wysokiego ryzyka.

Krajowe Centrum ds. Aids wskazuje iż test powinien wykonać Każdy kto:

– kiedykolwiek miał kontakt seksualny:

z przypadkową osobą/osobami,

• z osobą zakażoną HIV,

z partnerami/partnerkami mającymi wielu partnerów seksualnych,

– miał wielu partnerów/partnerek seksualnych,

– podczas kontaktów seksualnych nie stosował prezerwatyw,

– przebył jakąś z chorób przenoszonych drogą płciową,

– kiedykolwiek miał kontakty z osoba przyjmującą narkotyki w iniekcjach,

– przyjmował narkotyki w iniekcjach i używał do iniekcji narkotyków lub innych substancji sprzętu do iniekcji, z którego korzystały inne osoby,

– wykonywał np. tatuaż lub założenie kolczyków (piercing) przy użyciu niedostatecznie wysterylizowanego sprzętu,

– stracił kiedykolwiek kontrolę nad swoim zachowaniem (pod wpływem alkoholu, narkotyków lub innych środków zmieniających świadomość).

– Test powinny wykonać też kobiety planujące zajście w ciążę lub będące w ciąży, a także ich partnerzy

To czy doszło do zakażenia HIV?

Rozpoznać można czy doszło do zakażenia (po upływie tzw. okienka serologicznego- czasu jaki upłyną od zakażenia) tylko po wykonaniu testu w kierunku HIV. (test wykrywa obecność przeciwciał HIV) Test powinno się wykonać najczęściej dopiero po upłynięciu 6 tygodni zakażenia ( w zależności od użytego testu czas ten może wynosić między 2 a 12 tygodni). Wirus HIV znajduje się w spermie, wydzielinie pochwowej, mleku kobiecym oraz krwi. Przed wybraniem się na test najpierw należy na spokojnie zastanowić się ile czasu minęło od ostatniego ryzykownego kontaktu z tymi płynami.

Testy najlepiej jest wykonać w PKD– tzw Punktach Konsultacyjno – Diagnostycznych, w których są one wykonywane bez skierowania, bezpłatnie i anonimowo. PKD znajdują się w większości dużych miast w Polsce. Szczegółowy ich wykaz znajduje się na stronie: https://aids.gov.pl/pkd/

Do testu potrzebna jest niewielka ilość krwi. Nie trzeba być przed tym na czczo. Nie udziela się informacji o wyniku telefonicznie lub korespondencyjnie. Wynik ujemny (negatywny) testu przesiewowego oznacza, iż w badanej krwi nie znaleziono przeciwciał przeciwko wirusowi HIV. Jeśli przez 6 tygodni poprzedzających wykonanie testu nie było żadnych sytuacji, które mogłyby doprowadzić do zakażenia HIV (na przykład kontaktów seksualnych z osobami, które nie robiły sobie testu i nie wiedzą, czy są zakażone, używania wspólnie z innymi sprzętu do iniekcji) wynik ujemny oznacza, iż badany pacjent/pacjentka nie jest zakażona/y HIV.

Dodatni (pozytywny) wynik testu przesiewowego nie jest wynikiem ostatecznym. Zdarzają się wyniki fałszywie dodatnie (np. w przypadku ciąży, choroby autoimmunologicznej, szczepienia). Dodatni wynik testu przesiewowego zawsze musi zostać potwierdzony przy pomocy testu Western blot. Dopiero dodatni wynik testu Western blot upoważnia do stwierdzenia, iż osoba została zakażona HIV.

Zobacz również: Terapia par i małżeńska Wrocław

Na podstawie:

https://aids.gov.pl/wp-content/uploads/2022/11/Co-warto-wiedziec-o-testowaniu.pdf

Monika Witkowska-Kubas, pedagog, psychoterapeuta, specjalista uzależnień czynnościowych

 

Prowadzimy psychoterapię w Centrum Psychoterapii i Psychodietetyki Rymkiewicz system we Wrocławiu lub on-line. Zarezerwuj
 
Facebook
Facebook
Facebook
Twitter
Twitter
Twitter
Instagram
Instagram
Instagram