Psychologia - emocje i ciało

Emocje i ciało

Napisała dla Was nasza specjalistka: Alicja Podolak- psychodietetyk, psychoterapeuta, dietetyk

Klient, który przychodzi do gabinetu zwraca uwagę terapeuty nie tylko na to co i w jaki sposób mówi, ale również na sposób poruszania się oraz postawę swojego ciała. Ważne są widoczne w ciele napięcia czy wyraz twarzy. Dlaczego? Ponieważ wszystko to czego doświadczamy na poziomie emocji znajduje odzwierciedlenie również w naszym ciele.

Psychosomatyka

Pojęcie psychosomatyki określa objawy płynące z ciała, które mają swoje podłoże w czynnikach natury psychicznej. Emocje, bowiem wywierają wpływ na objawy cielesne, które mogą dotyczyć różnych narządów m.in serca, żołądka, płuc czy skóry i innych.

Istotny wpływ na postawę naszego ciała mają powtarzające się doznania emocjonalne, które powodują powstawanie w ciele wzorców nawykowych. Część mięśni może zostać unieruchomiona, inne ulegają skróceniu się, a jeszcze kolejne pogrubieniu. Nie przeżyte emocje, uwięzione uczucia, nie znikają. Reaguje na nie nasze ciało m.in. generując napięcia mięśniowe lub dolegliwości natury psychosomatycznej. Tak, więc postawa ciała, sylwetka i sposób w jaki się poruszamy stanowi odzwierciedlenie naszych doświadczeń psychicznych. Emocje, które zostają zablokowane w ciele dają o sobie znać.

Doświadczenia emocjonalne

Wg Alexandra Lowena nasze ciało reaguje na wszystko czego doświadcza, a doznania emocjonalne wpływają na sposób kształtowania się ciała. Integracja osobowości dokonuje się w trzech aspektach bytu: emocjonalno-uczuciowym oraz intelektualnym, ale także fizycznym. Już od wczesnych etapów życia, pod wpływem stanów emocjonalnych i umysłowych zaczynają formować się strukturalne wzorce ciała. Często już od dziecka kierują nami głęboko zakorzenione mechanizmy obronne. Wielu z nas jest odciętych od uczuć. Zaprzeczamy naszym emocjom, racjonalizujemy je, tłumimy. Jesteśmy mocno w swoich głowach.

“Ludzie mądrzy wyczytają Twoje przeszłe losy z Twojego wyglądu, kroku, zachowania. Cechą całej natury jest ekspresja siebie.” – Aleksander Lowen – Duchowość Ciała

Poczuj swoje emocje

Na kumulowane w nas emocje reaguje ciało, więc najlepszym sposobem obserwowania uczuć jest uważność na ciało. Twoje ciało nie potrafi oszukać samego siebie tak, jak potrafi uczynić to umysł.

Poniżej zamieszczam kilka przykładowych pytań, które pomogą Ci zaobserwować reakcję Twojego ciała na emocje:

– Jak odczuwasz złość w ciele?

– Jak odczuwasz smutek (inna emocja) w ciele?

– Po czym poznajesz, że się smucisz/ wstydzisz, odczuwasz lęk, radość itp. jak zachowuje się wtedy Twoje ciało?

– Doświadczanie jakiej emocji najintensywniej odczuwasz w ciele?

– Jak Twoje ciało reaguje na lęk? W jakim miejscu w swoim ciele go odczuwasz?

– Przypomnij sobie ostatnią sytuację, w której czułeś (dowolna emocja), spójrz oczami wyobraźni na swoje ciało, co obserwujesz?

Podczas terapii psychoterapeuta i pacjent wspólnie eksplorują związek między emocjami, myślami a dolegliwościami fizycznymi. Terapeuta może pomóc pacjentowi w identyfikacji i zrozumieniu czynników psychologicznych, które mogą wpływać na stan zdrowia pacjenta. Mogą również pracować nad rozwijaniem zdolności radzenia sobie ze stresem, redukowaniem napięcia emocjonalnego oraz wypracowywaniem zdrowszych strategii zarządzania emocjami.

Należy pamiętać, że każdy człowiek jest jednostką indywidualną, dlatego skuteczność terapii psychosomatycznej może się różnić w zależności od osoby i konkretnej sytuacji. Jeśli masz dolegliwości fizyczne, które mogą mieć związek z czynnikami psychologicznymi, warto skonsultować się ze specjalistą, aby uzyskać profesjonalną ocenę i odpowiednią opiekę terapeutyczną.

Alicja Podolak – psychodietetyk, psychoterapeuta, dietetyk

 

Prowadzimy terapię w następujących nurtach: poznawczo-behawioralnym, psychodynamicznym, systemowym, integracyjnym, gestalt i eriksonowskim. Zapraszamy do Centrum Psychoterapii i Psychodietetyki Rymkiewicz system we Wrocławiu. Zarezerwuj
 
Facebook
Facebook
Facebook
Twitter
Twitter
Twitter
Instagram
Instagram
Instagram