• Home
  • Porady
  • Związek na huśtawce – kryzys w związku po narodzinach dziecka

Związek na huśtawce – kryzys w związku po narodzinach dziecka

Napisała dla Was nasza specjalistka: Agnieszka Kiełbik – psycholog, psychodietetyk, psychoterapeutka

Każdy, kto jest rodzicem, pamięta zapewne ten stan oczekiwania. Kiedy w głowie pojawiają nam się scenariusze, tego, jak cudowne będzie nasze życie z dzieckiem. Jak ta uśmiechnięta mama, będzie chodzić na spacery z wózkiem, który sama zresztą wybrała i wydała na niego niemałe pieniądze. Jak będzie bawić się z dzieckiem, jak dziecko będzie sobie gaworzyć w łóżeczku, a Ty droga Mamo z Tatą będziecie się do niego uśmiechać, nosić, kołysać. Jak z uwagą i dbałością dobierałaś Mamo każdy detal do pokoiku dziecięcego. Życie po narodzinach dziecka nie przypomina jednak reklam z różowymi bobasami i uśmiechniętymi mamami. Po narodzinach dziecka najczęściej dochodzi do kryzysu w związku.

Co zmienia się w związku po narodzinach dziecka?

Najtrudniejsze okazuje się zderzenie rzeczywistości z wyobrażeniami. Kiedy to nic nie przypomina naszych fantazji o cudownym, przepełnionym miłością rodzicielstwie. Dziecko płacze, nie daje się łatwo utulić, mama jest przemęczona i niewyspana. Tato sfrustrowany, też zmęczony.

Utrata kontroli to jest coś, co przytłacza. Bo od teraz życiem rządzą potrzeby dziecka – szczególnie na wczesnym etapie jego życia. Życie matki toczy się od karmienia do karmienia, od przewinięcia, do ukołysania do snu. Rutyna staje się codziennością.

Brak czasu dla partnera. O ile przed narodzinami para jest przyzwyczajona do bycia dla siebie i ze sobą, o tyle po narodzinach potomka, okazuje się, że nie ma, kiedy po prostu być ze sobą. Jak pojawia się chwila wolnego – dziecko śpi, to jest się to okazją do zjedzenia czegoś, umycia lub po prostu krótkiej drzemki. Wstawanie nocne, ciągłe karmienie nie nastraja zazwyczaj kobiety do amorów. Mężczyźni bardzo często czują odstawieni przez kobietę. Często czują żal o to i na tym tle dochodzi do spięć. Kobieta natomiast bywa zbyt zmęczona i wykończona fizycznie i psychicznie, żeby mieć na to przestrzeń.

Totalne zatracenie siebie. Najczęstsze i najtrudniejsze uczucie występujące u kobiet po porodzie. Nie ma już ja, nie mogę stanowić sama o swoim czasie. Teraz jest ono. Dziecko i jego potrzeby i to jest treść życia. Szczególnie jest to zintensyfikowane w sytuacji braku wsparcia młodych rodziców, ze strony rodziny. Kiedy przez większość dnia mama jest sama, a partner/mąż wraca wieczorem.

Poczucie osamotnienia matki. Dlaczego tylko jej? Bo tato zazwyczaj przez większość dnia jest w pracy, a to na kobiecie spoczywa ciężar opieki. Zaczynając od nocnego wstawania, karmienia po zajmowanie się dzieckiem w ciągu dnia. Szczególnie jest to nasilone, gdy nie ma rodziny w pobliżu, gdy babcie i dziadkowie mieszkają daleko. Większość koleżanek, szczególnie te bezdzietne mają swoje życie i nie rozumieją co dzieje się z nowo narodzoną mamą. Sytuacja ta oczywiście ma odbicie na relacji z partnerem. Narastająca frustracja matki eskaluje się właśnie w jego obecności partnera.

Rodzicielstwo zatem jest próbą dla nas samych i dla naszego związku. Sprawdzeniu ulega siła naszych więzów oraz przeformułowaniu ulegają zasady w nim panujące.

Jak zadbać o siebie po narodzinach dziecka?

1. Mamo zbuduj swoją wioskę wsparcia

Samotność Mamy jest kluczowym czynnikiem obciążającym we wczesnym macierzyństwie i znacząco wpływającym na związek. Nieszczęśliwa, zostawiona sama sobie kobieta, nie będzie miała zasobów psychicznych, żeby dbać o relację z mężczyzną. Jeśli nie macie w pobliżu rodziny, babć, cioć, które zwyczajnie pomogą Wam w obowiązkach przy dziecku, to znajdźcie alternatywę. Poszukaj innych mam w podobnej sytuacji, nawiąż kontakty, spróbuj umawiać się z nimi na spotkania. W czasie kiedy Wy będziecie mogły swobodnie porozmawiać, Wasze dzieci będą bawiły się wspólnie, lub jeśli są na tyle małe, będą po prostu obok. Poczucie wspólnoty, tożsamych przeżyć, działa bardzo terapeutycznie. Łatwiej jest sobie poradzić z trudami macierzyństwa, jak mamy wokół siebie inne mamy, które borykają się z podobnymi problemami. | Terapia par we Wrocławiu – szczegóły.

2. Mówcie otwarcie o swoich potrzebach

Często w kryzysie związanym z przyjściem na świat dziecka, kobieta zarzuca mężczyźnie, że np. za mało się angażuje, że nie wie ,jak to jest i jak się ona czuje, kiedy cały czas jest z dzieckiem w domu. Mężczyźni często zarzucają, że już nic nie jest takie samo, że kobieta nie jest już nim zainteresowana. Spróbujcie, zamiast obwiniania się używać języka osobistego do wyrażania swoich potrzeb: Potrzebuję, abyś… Źle się czuję, gdy.. Chciałabym/Chciałbym, żeby.. Starajcie się mówić otwarcie o swoich potrzebach i szukajcie rozwiązań.

3. Miejcie czas tylko dla siebie

Postarajcie się we dwoje tak zorganizować dzień, aby mieć wieczorem, choć chwilę tylko dla siebie. Kiedy dziecko śpi, zróbcie coś wspólnie – pooglądajcie wspólnie film, posiedźcie przy herbacie etc. Przynajmniej raz na tydzień miejcie taki czas tylko na Waszą bliskość, bez telefonu i telewizora, kiedy to Wy i Wasze uczucia, myśli nie są zakłócane czynnikami zewnętrznymi.

4. Wychodźcie na randki

Po narodzinach dziecka ciężko jest o czas tylko dla dwojga. Tym bardziej kluczowe jest zorganizowanie od czasu do czasu opieki nad dzieckiem i zrobienie wspólnie czegoś wyjątkowego razem. Może to być wyjście tylko we dwoje na kolację, posiedzenie przy kawie czy długi spacer. Ważne jest, aby, kultywować wspólny czas, aby nie zapomnieć, że najpierw byliście Wy i Wasz związek.

Nasza oferta: Psycholog dziecięcy Wrocław

5. Bądźcie elastyczni i wyrozumiali wobec siebie

Narodziny dziecka, a szczególnie związane z tym trudne przeżycia- jak niedostatek snu, stres związany z poradzeniem sobie z płaczem, kolkami czy samotnością, powodują często, że zamiast rozmawiać, krzyczymy na siebie. Ważne jest więc, aby spróbować być wyrozumiałym dla partnera i pamiętać o tym, że przechodzicie wspólnie trudny okres w życiu. Ważna jest też elastyczność w postępowaniu. Nie zawsze te samo podejście powoduje te same skutki. Czasami nasze dziecko idzie spać po kąpieli i mamy chwilę dla siebie, ale czasami wygląda to inaczej. Ważne jest, aby być elastycznym i wykorzystywać każdą wolną chwilę, bez względu na to, czy wpisuje nam się w nasz plan, czy nie. Czasami się zdarza, że pomimo że coś zaplanowaliśmy i chcieliśmy coś zrobić, dziecko nam nie pozwoliło, bo nie dało się uspokoić, bo miało potrzebę uwagi etc. W takich chwilach czasami czujemy bezsilność i złość zarazem. To jest właśnie moment, żeby uspokoić swoje myśli, emocje i przyjąć, że jest teraz inaczej, ale to nie jest złe, tylko po prostu inne i potrzebujemy zmienić podejście.

Nasza oferta: Terapia uzależnień Wrocław

6. Dzielcie się równo obowiązkami przy dziecku

Niech każde z Was ma czas na obowiązki domowe, jak i opiekę nad dzieckiem. Niech nie będzie sytuacji, że to głównie Mama ciągle zajmuje się potomkiem. Sytuacja taka jest istotna z dwóch względów: Po pierwsze ważne jest wytworzenie więzi z dzieckiem, zarówno przez mamę, jak i tatę. Po drugie ważne jest poczucie sprawiedliwości w związku. Jak kobieta widzi starania mężczyzny, to jest to dla niej ważny komunikat, że jest dla niego ważna i nie jest pozostawiona sama sobie.

Rodzicielstwo jest wyzwaniem. Z jednej strony wyzwala w nas to, co najlepsze, a z drugiej strony jest bardzo obciążające i pod względem fizycznym i psychicznym. Ważne jest, aby nie zapomnieć o tym, że zanim pojawiło się dziecko, byliście tylko we dwoje i właśnie Wasza więź stanowi serce Waszej nowo powstałej rodziny.

Agnieszka Kiełbik- psycholog, psychodietetyk, psychoterapeuta

Czytaj więcej→ JAKI NURT TERAPEUTYCZNY WYBRAĆ?

 

Prowadzimy terapię indywidualną i terapię par. Zapraszamy do Centrum Psychoterapii i Psychodietetyki Rymkiewicz system we Wrocławiu lub on-line. Zarezerwuj

 

Facebook
Facebook
Facebook
Twitter
Twitter
Twitter
Instagram
Instagram
Instagram