Wewnętrzne granice

Napisała dla Was nasza specjalistka: Alicja Podolak- psychodietetyk, psychoterapeuta, dietetyk

Tak jak każdy kraj ma swoje granice, które określają jego terytorium, odrębność, wielkość, tak samo i my mamy swoje wewnętrzne granice. Mówią nam, kiedy współistnienie z innymi jest dla nas bezpieczne, określają nasze potrzeby, pragnienia oraz pozwalają żyć w zgodzie z samym sobą. Zanim jednak tak się stanie, zanim będziemy wiedli życie według naszych wewnętrznych granic musimy je wyznaczyć, doprecyzować i modyfikować za każdym razem kiedy poczujemy taką potrzebę.

Granice fizyczne i emocjonalne

Czym są fizyczne granice? Ten rodzaj granic określa bezpieczną barierę intymności fizycznej, akceptowanej dla bliskich osób, a niedostępnej dla pozostałych. Jest to sfera dystansu w kontaktach międzyludzkich. W momencie, w którym ktoś zbliża się do Ciebie zbyt blisko i przekracza granicę fizycznej intymności możesz poczuć się niekomfortowo. Co to oznacza? To znak, że Twoja fizyczna granica została przekroczona.

Granice emocjonalne pozwalają nam nazwać nasze uczucia, które pojawiają się w kontakcie z daną osobą lub sytuacją. Odpowiednio postawione granice powodują, że inni ludzie nie będą “wchodzić Ci na głowę”, trudniej też będzie im Tobą manipulować. Świadomość własnych granic to wiedza, która dotyczy tego co dzieje się w naszych emocjach pod wpływem danego bodźca oraz czy jest nam z tym komfortowo.

Wyznacz granice

Osoba, która nie posiada granic jest również niewrażliwa na granice innych i narusza je stając się agresorem. Aby wyznaczyć własne granice należy je najpierw poznać. Wsłuchaj się w swoje emocje, bądź uważny na to co dzieje się w Tobie pod wpływem danej sytuacji czy w kontakcie. Informując o tym, że z czymś czujemy się niekomfortowo, dajemy sygnał, że w naszej osobistej przestrzeni panują pewne zasady. Często boimy się wyznaczania granic, ponieważ obawiamy się np. odrzucenia lub tego, że kogoś rozzłościmy. Jednak brak tych wewnętrznych reguł może spowodować brak poczucia bezpieczeństwa, trudności w kontaktach oraz wchodzenie w rolę agresora lub ofiary, utrudniać codziennie funkcjonowanie wśród ludzi.

To jaki mamy stosunek do własnych granic zależy m.in. od naszych życiowych doświadczeń i relacji z ważnymi dla nas osobami. Może zdarzyć się, że poznawanie i respektowaniem granic swoich oraz innych wymagać będzie pracy na głębszym poziomie. W takiej sytuacji pomocna może okazać się psychoterapia.

Pytania, które warto sobie zadać

Czego chcę?

Jak poczułam się w tej sytuacji?

Czy to zachowanie spowodowało, że poczułem się niekomfortowo?

Czy dana osoba zna moje granice i je szanuje czy notorycznie je przekracza?

Czy potrafię odmawiać?

Jak często daję się namówić na zrobienie czegoś czego nie chce i dlaczego to robię?

Czy moje granice są sztywne czy elastyczne?

Polecamy: Psychoterapeuta poznawczo-behawioralny Wrocław

Alicja Podolak – psychodietetyk, psychoterapeuta, dietetyk

 

Prowadzimy psychoterapię w Centrum Psychoterapii i Psychodietetyki Rymkiewicz system we Wrocławiu. Zarezerwuj
 
Facebook
Facebook
Facebook
Twitter
Twitter
Twitter
Instagram
Instagram
Instagram