SMART PLAN – wciel zmiany w życie raz a dobrze!

25 czerwca 2018 Technicy IP 0 Comment

Napisała dla Was nasza specjalistka: Dominika Radomska-Talar – psycholog, psychodietetyk, psychoterapeuta.

Co zrobić, żeby zacząć wcielać zmiany w życie? Kiedy chcesz by zmiany weszły w życie i przyniosły Ci upragniony sukces musisz mieć plan!

  1. Określ swój CEL.
    Cel powinien być sformułowany w sposób twierdzący, bo mózg nie słyszy słowa „nie”. Dlatego zdanie „nie chce przytyć” rozumie jako „chcę przytyć”. Cel formułujemy zatem w następujący sposób np.:

    • „Chcę zrzucić 5kg w 5 miesięcy.”
    • „Chcę zwiększyć masę mięśniową o 10% w pół roku.”
    • „Chcę zacząć jeść 5 porcji warzyw i owoców dziennie.”
  2. Sprawdź czy Twój plan jest:
    • S – skonkretyzowany
      Określ, co dokładnie chcesz osiągnąć. „Chcę schudnąć” to za mało. Ważne ile dokładnie, w jakim czasie. Jakich metod użyjesz, aby to osiągnąć? Im precyzyjniej dookreślisz, co chcesz uzyskać i w jaki sposób, tym bardziej prawdopodobne, że faktycznie Ci się to uda!
    • M – mierzalny
      Jak zmierzę mój sukces? W kilogramach, w ilości przebiegniętych kilometrów, zrobionych ćwiczeń, w porcjach zjedzonych warzyw? Musisz to określić, czym dla Ciebie konkretnie jest sukces.
    • A – ambitny i atrakcyjny
      Czy wcielając plan w życie, jesteś z siebie zadowolona/-y? Czy czujesz, że się spełniasz w tym, co sobie założyłaś/ -eś? Innymi słowy; Czy dieta bądź aktywność fizyczna, którą sobie wybrałeś/aś jest dla Ciebie przyjemna?
      Czy plan nie jest zbyt wymagający? Czy nie czujesz się nieustannie głodny i sfrustrowany a od zakwasów nie możesz chodzić? Czy może plan jest zbyt łatwy? I czujesz, że możesz spokojnie dać z siebie więcej?
    • R – realistyczny
      Plan, by przygotować się do maratonu w miesiąc, kiedy nigdy w życiu nie ćwiczyłaś/-eś biegania, może okazać się niemożliwy do zrealizowania. Ćwiczenia codziennie po 1,5h, kiedy właśnie zostałaś młodą mamą, również mogą okazać się mało realną potrzebą. Dlatego zastanów się, ile wysiłku jesteś w stanie realnie włożyć w swój plan, po tym jak przyjrzysz się i określisz, jakie naprawdę realnie masz zasoby; czasowe, energetyczne, psychiczne, logistyczne itp.
    • T – ma termin
      Musisz wiedzieć, kiedy zaczynasz i jak długo będzie trwało realizowanie wytyczonych celów. Określ, kiedy zaczynasz i kiedy kończysz. Zastanów się też po czym dokładnie poznasz, że to już koniec i osiągnąłeś/aś swoje cele.
  3. Co faktycznie chcesz uzyskać dzięki realizacji swojego planu?
    • Jakie ważne potrzeby ma zaspokoić Twój plan?
    • Kim chcesz się stać, dzięki realizacji swojego planu?
    • Jakie uczucie ma w Tobie wywołać osiągnięcie wytyczonego celu?
  4. Wyobraź sobie, że udało Ci się zrealizować swój plan.
    Zamknij oczy i wczuj się w sytuację. Zwizualizuj moment, w którym czujesz, że odniosłaś/-eś sukces i osiągnęłaś/-eś wytyczony cel:

    • Jak się czujesz?
      Zadowolony z siebie? Dumny? Radosny? Pełen życia i energii?
    • Co widzisz?
      Jędrne, umięśnione ciało? Szczupłe nogi? Płaski brzuch?
    • Co słyszysz?
      Komplementy od męża/ żony? Słowa pochwały?

Z tak przemyślaną strategią, nie straszna Ci będzie jakakolwiek zmiana!

A teraz, nie zwlekając do jutra, weź kartkę i przeczytaj powyższe pytania jeszcze raz i właśnie TERAZ w tej chwili na nie odpowiedz, robiąc pierwszy krok naprzód ku wymarzonej figurze i życiu! ?

Dominika Radomska-Talar – psycholog, psychodietetyk, psychoterapeuta

Facebook
Facebook
Facebook
Twitter
Twitter
Twitter
Instagram
Instagram
Instagram