Równowaga psychiczna- Działanie a Bycie

Napisała dla Was nasza specjalistka: Mariola Łuka- psychoterapeuta, coach

To do czego stymuluje nas dzisiaj świat to życie w szybkim tempie, życie oparte o niekończące się działania, planowanie, martwienie się o jutro i myślenie o przyszłości. Zadania, obowiązki i zobowiązania pozostawiają niewiele czasu na refleksję czy po prostu bycie obecnym. Większość z nas już dawno zapomniała jak to jest czerpać radość i spełnienie z samego, prostego faktu istnienia. Gdzie podziała się nasza równowaga pomiędzy działaniem a byciem? Dlaczego zadaję to pytanie? Bo to właśnie stan równowagi daje nam klucz do odkrycia naszego prawdziwego potencjału, a co za tym idzie życia w zgodzie ze sobą na tyle ile to możliwe w konkretnych okolicznościach oraz do poradzenia sobie z trudnościami i wyzwaniami dnia codziennego.

Zrozumieć i osiągnąć stan równowagi, zacznijmy od zrozumienia tego czym jest działanie, a czym jest bycie.

Lubię nazywać działanie ‘logistyką życia’, planowaniem, określaniem celów i zadań, czyli kroków niezbędnych do ich osiągnięcia. Jest to niezbędna część naszego funkcjonowania w świecie. Działanie jest ekspansją na zewnątrz nas, podejmowaną inicjatywą, wysiłkiem, jest naszą gotowością do osiągania konkretnych rezultatów. Czasem bywa automatyczne, mechaniczne – dzieje się tak często przy powtarzalnych czynnościach, gdyż nasz organizm optymalizuje wydatkowaną energię, zapamiętując sekwencję ruchów, skojarzeń, wrażeń, wykonując czynność bez potrzeby analizowania jej za każdym razem, np. z czasem jazda na rowerze staje się automatyczna. Bywa, że całe nasze życie zdominowane jest przez wykonywanie różnych czynności i powinności w biegu i na wczoraj na auto pilocie. Ryzykujemy wtedy wiele, gdyż skupienie się wyłącznie na działaniu oddala nas od kontaktu ze sobą w chwili obecnej. Stajemy się mniej czuli i wrażliwi na własne potrzeby, zapominamy o swoich pragnieniach, tracimy siebie. Piękno i sprawczość działania tkwi więc w świadomym podejściu do naszych działań, upewniając się, że są zgodne z naszymi wartościami i celem życiowym.

Czym jest zatem bycie? Jest to stan ciszy, świadomej obecności, w którym angażujemy się w chwilę obecną i nasze wewnętrzne przeżywanie. Chodzi o przyjmowanie rzeczywistości takiej, jaką jest, refleksję własną oraz głębsze zrozumienie siebie. Kiedy wybieramy bycie, otwieramy się na intuicję, kreatywność i mądrość wzmacniając nasze autentyczne ‘ja’, które prowadzi do podejmowania świadomych decyzji. Tym samym nasze działania wspierane są siłą i motywacja wewnętrzną, a my czujemy sens naszych wyborów i z radością stawiamy i realizujemy nasze cele.

Znalezienie równowagi to nic innego jak działanie w stanie bycia. Nie chodzi o odrzucanie jednego kosztem drugiego, ale o zintegrowanie obu aspektów w naszym życiu. Gdy podchodzimy do naszych działań w stanie bycia, napełniamy je intencją i uważnością. Stajemy się bardziej świadomi naszych myśli, emocji i wpływu, jaki nasze działania mają na nas samych i innych. Odzyskujemy sprawczość, klarowność w podejmowaniu decyzji, energię do działania i czerpania przyjemności z otaczającego nas świata oraz poprawiamy nasze ogólne samopoczucie.

Praktyczne kroki, aby wzmocnić równowagę:

Praktyka uważności.

Włączaj techniki uważności do swojej codziennej rutyny. Skupiaj uwagę na momencie teraźniejszym bez osądzania i oceniania, z pełną akceptacją tego, co się dzieje wewnątrz i na zewnątrz Ciebie. Obserwuj myśli, emocje i doświadczenia przepływające przez ciało w sposób otwarty i przyjazny, bez przywiązania się do nich. Ta praktyka wzmacnia samoświadomość i rozwija głębsze poczucie bycia.

Prioryteryzuj dbanie o siebie.

Upewnij się, że dbanie o siebie staje się integralną częścią twojego życia. Angażuj się w działania, które odżywiają i wzmacniają twój umysł, ciało i duszę. Może to obejmować regularne ćwiczenia fizyczne, praktykę medytacji, prowadzenie dziennika lub poświęcanie czasu na bliskie relacje.

Stwórz swoje własne rytuały.

Ustanów regularne praktyki, które umożliwią Ci płynne przechodzenie z aktywności do bycia. To mogą być proste gesty, takie jak wybranie chwili na poranną refleksję lub zaangażowanie się w działanie, które pozwoli Ci odprężyć się przed snem. Te rytuały pełnią rolę swoistej kotwicy, przypominając Ci o znaczeniu bycia w teraźniejszym momencie.

Ustal swoje wartości życiowe na ten moment:

Daj sobie chwilę, aby uświadomić sobie, jakie wartości są dla Ciebie najważniejsze i dopasuj do nich swoje działania. Dzięki temu Twoje decyzje będą podejmowane świadomie, a wybierane zadania będą przynosić satysfakcję.

W równowadze między działaniem, a byciem kryje się klucz do życia w pełni i w obfitości. Gdy zdajesz sobie sprawę, że działanie bez pozwolenia sobie na bycie jest w swojej istocie ograniczone, otwierasz się na nieograniczone możliwości. Przyjmując moc obecności, wzbogacasz swoje działania intencją, które staje się wyrazem Ciebie samego, Twojej prawdy w świecie.

Mariola Łuka- psychoterapeuta, coach

Czytaj więcej→ DLACZEGO WARTO ZADBAĆ O DOBRY SEN?

 
Prowadzimy terapię w następujących nurtach: poznawczo-behawioralnym, psychodynamicznym , systemowym, integracyjnym, gestalt i eriksonowskim. Zapraszamy do Rymkiewicz system we Wrocławiu. +48 882 794 249 Zarezerwuj
 
Facebook
Facebook
Facebook
Twitter
Twitter
Twitter
Instagram
Instagram
Instagram