ul. Świeradowska 73, lokal 2, 50-559 Wrocław +48 882 794 249 biuro@olgarymkiewicz.pl

Rodzinne posiłki

15 października 2018 IPTechnicy 0 Comment

Napisała dla Was nasza specjalistka: Aneta Jakubiec-Pińczuk psycholog, psychodietetyk, psychoterapeuta

Dzisiejsze czasy charakteryzujące się ciągłym napięciem, stresem, pędem – nie służą rodzinie. Polskie rodziny mają coraz mniej przestrzeni na wspólne spędzanie czasu, coraz rzadziej cała rodzina je wspólnie posiłki. Jemy byle jak, byle gdzie i byle z kim najważniejsze aby szybko wrócić do obowiązków. Nie jest to łatwe ale na pewno warte trudu, aby przynajmniej raz dziennie najbliżsi spotykali się ze sobą i razem mogli zasiąść do stołu.

Dlaczego warto poświęcić temu czas i energię?

Wspólne jedzenie bez wątpienia służy zaspakajaniu fizjologicznej potrzeby głodu ale nie tylko!

Sytuacja ta ma o wiele więcej ważniejszych funkcji. Wspólne zasiadanie do posiłku kształtuje zdrowe nawyki żywieniowe. Dziecko od najmłodszych lat przygląda się temu co jedzą dorośli (oczywiście pod warunkiem, że rodzic dba o jakość tego co na talerzu 😉 ) może to wpłynąć na chęć kosztowania, smakowania i szybszego sięgania po inne produkty.

Naukowcy z Ohio State University twierdzą, że rodzinne posiłki mogą zapobiegać otyłości – dziecko je tyle ile ma na talerzu, nie sięga po inne dodatkowe przekąski.

Jest to okazja do budowania pozytywnych relacji rodzinnych. Podczas posiłku spędzamy wspólnie czas na rozmowie, omawiamy to co przydarzyło się nam w ciągu dnia. Podkreślić tutaj należy, że warto zadbać o odpowiednią atmosferę czyli nie wyciągamy w trakcie tej chwili tematów drażliwych doprowadzających do konfliktów, nie oglądamy w tym czasie telewizji itd. Jest to świetny trening komunikacyjny dla najmłodszych.

Wspólne przygotowywanie z dzieckiem dania, nakrywanie do stołu uczy współpracy, obowiązkowości i pokazuje jak dbać o siebie w dorosłości. Dziecko również uczy się dzięki temu zasad zachowania się przy stole, jest to świetna okazja do poznania tradycji rodzinnej, ale nie tylko. Podczas wspólnych podróży, na których smakujemy nowe potrawy pokazujemy dziecku różnorodność świata, otwieramy go na nowe doznania, poszerzamy jego horyzonty, ucząc przy okazji szacunku do odmiennych kultur.

Podsumowując 🙂

Najważniejsze aby posiłki, które przygotowujesz dla swoich najbliższych były zdrowe. Nie zabraniaj dziecku kosztowania nowych smaków. Zadbaj o atmosferę przy Twoim stole 🙂 – celebrowanie tego wspólnego czasu, miła atmosfera poprawi jakość relacji między domownikami, ponieważ miło spędzony wspólny czas umacnia więzi, daje poczucie bezpieczeństwa.

Aneta Jakubiec-Pińczuk – psycholog, psychodietetyk, psychoterapeuta