poczucie własnej wartości, poczucie wartości od fundamentów po dach

Poczucie wartości od fundamentów po dach

Napisała dla Was nasza specjalistka: Ewa Wróblewska- psycholog, psychoterapeuta

Po co nam poczucie wartości i czy to dobrze myśleć o sobie dobrze? 🙂 Okazuje się, że ludzie, którzy mówią o sobie, że są szczęśliwi, mają zwykle dobrą, stabilną samoocenę. Lubią siebie i innych. Potrafią z ufnością patrzeć w przyszłość a ich „szklanka” jest w połowie pełna.

Dlaczego?

Poczucie wartości w oczywisty sposób wpływa na zadowolenie z życia ale nie tylko. Pomaga ono rozwijać inne ważne obszary, takie jak, relacje z innym, adekwatne granice własne, szacunek do ludzi czy dobre porozumiewanie się. To, w jaki sposób na siebie patrzymy, jest więc istotne dla jakości naszego życia. Dobre mniemanie o sobie może nas uskrzydlać i pchać do przodu a to nieco gorsze rzucać kłody pod nogi.

Ale czy mamy na to wpływ?

Wiele osób mówi – „Tak po prostu jest, zawsze tak było”. To prawda, że poczucie wartości buduje się od najmłodszych lat. Cegiełka po cegiełce, krok po kroku. Tym co wspiera tworzenie się dobrego mniemania o sobie jest niewątpliwie zainteresowanie i uwaga naszych bliskich. Gdy rodzice poświęcają dziecku czas, rozmawiają, są otwarci na jego problemy, doceniają zarówno osiągnięcia jak i starania, potrafią odłożyć swoje sprawy i skoncentrować się na tym, co dla dziecka istotne, dają mu poczucie, że jest ono zauważone, słuchane, po prostu ważne. Takie podejście powoduje, że dziecko samo zaczyna przeżywać siebie jako ważną jednostkę. Czuje się bezpiecznie, bo wie, że gdy będzie w kłopocie rodzice znajdą przestrzeń by mu pomóc. Powoli zaczyna widzieć siebie jako osobę, która potrafi poradzić sobie samodzielnie i jednocześnie nie obawia się sięgania po wsparcie, gdy jest taka potrzeba. Staje się emocjonalnie stabilne przekonane o swoich możliwościach, pewne swojej wartości. Z takim obrazem siebie idzie w świat z myślą, że sobie poradzi.

Tak oczywiście wygląda sytuacja idealna 🙂

Jak wiadomo w realnym życiu nie zawsze tak to działa. Pośpiech, brak czasu, zmęczenie, kłopoty, to wszystko przeszkody, które skutecznie utrudniają skupienie się na dziecku i jego adekwatne wsparcie. Nie chodzi o to by być rodzicem „idealnym”, ważne, by niezależnie od tych sytuacji i tak zwanych „wypadków przy pracy” być otwartym na dziecko i jego potrzeby. Takie bowiem podejście da mu szansę zbudowania pozytywnej samooceny i wyfrunięcia w świat z plecakiem pełnym zasobów oraz postrzeganiem świata jako miejsca pełnego możliwości..

A co w sytuacji gdy, jako dorosła osoba, nie myślę o sobie dobrze? Czy mogę coś z tym zrobić?

Oczywiście, że tak! Zdarza się, że jako dzieci nie mieliśmy sposobności rozwinięcia dobrej samooceny. W takiej sytuacji możemy zacząć świadomą pracę nad naszym widzeniem siebie. Pomocna jest w tym psychoterapia, w ramach której, na bazie nawiązanej relacji terapeutycznej, dochodzi do skorygowania niekorzystnego spojrzenia na siebie i rozwinięcia stłumionego potencjału.

Co możemy zrobić sami?

Pracę nad samooceną możemy rozpocząć od razu, przyglądając się naszemu nastawieniu do siebie i świadomie je analizując. Zrozumienie mechanizmów rządzących naszym poczuciem wartości jest początkiem zmiany.

Oto kilka wskazówek, które stanowią dobry początek pracy nad poczuciem własnej wartości:

• Poznaj siebie i bądź siebie świadomy, pomyśl jakie masz mocne strony, co lubisz robić, co dobrze Ci wychodzi;

• Wyrażaj swoje potrzeby i szukaj sposobów by je zrealizować, gdy jesteś dla siebie dobry, czujesz własną wartość;

• Zaakceptuj swoje trudności, każdy jakieś ma, tym co nas rożni jest podejście do nich i poziom ich akceptacji;

• Bądź odpowiedzialny za siebie i swoje działanie, a niedługo zauważysz jak wiele od Ciecie zależy;

• Nagradzaj się za to, co udaje Ci się osiągnąć, ale również za wysiłek jaki wkładasz w pracę;

• Gdy uruchamia się Twój „wewnętrzny krytyk” nie ustępuj pola, walcz, dyskutuj sam ze sobą;

• Pielęgnuj asertywność, staraj się wyrażać tak, by szanować siebie i innych, taka postawa sprawia, że trudno mieć sobie coś do zarzucenia;

• Wyznaczaj zadania i konsekwentnie je realizuj, pamiętaj o docenianiu się za to co robisz nie tylko na końcu ale i na poszczególnych etapach działania. Taka postawa pomoże Ci dążyć do założonego celu;

• Bądź sobą, nie staraj się być kimś innym, buduj osobistą integralność; Bycie sobą w relacjach z innymi pozawala nam czuć, że komplementy, które otrzymujemy, są właśnie do nas;

Poczucie wartości jest ważne i wpływa na nasze życie. Gdy jest dobre, sprawia, że przychylniej patrzymy na ludzi i nie obawiamy się przyszłości. Stabilna samoocena pomaga nam zamiast przeszkód widzieć możliwości. Dobre poczucie wartości daje nam komfort w życiu, jest więc o co powalczyć!

Ewa Wróblewska- psycholog, psychoterapeuta

Czytaj więcej→ POCZUCIE WARTOŚCI – JAK WSPIERAĆ JE U DZIECI?

 
Prowadzimy konsultacje rodzicielskie, konsultacje psychologiczne oraz psychoterapię. Zapraszamy do Rymkiewicz system we Wrocławiu. Zarezerwuj
 
Facebook
Facebook
Facebook
Twitter
Twitter
Twitter
Instagram
Instagram
Instagram