• Home
  • Porady
  • POCZUCIE WARTOŚCI – Jak wspierać je u dzieci?

POCZUCIE WARTOŚCI – Jak wspierać je u dzieci?

Napisała dla Was nasza specjalistka: Agnieszka Kiełbik – psycholog, psychodietetyk, psychoterapeuta

Większość z nas, będąc rodzicem pragnie, aby jego dziecko było zdrowe, szczęśliwe, potrafiło śmiało iść przez życie, wierzyło w siebie, było pewne siebie. Oczywiście lista oczekiwań wobec dziecka bywa też dłuższa oraz zróżnicowana w zależności od zasobów i doświadczeń rodzica. Wiara w siebie, poczucie wartości jest jednak najczęściej przejawiającym się oczekiwaniem. Jak zatem wychowywać swoje dziecko, żeby wierzyło w siebie, żeby czuło, że coś znaczy?

Zacznijmy od definicji.

Poczucie wartości możemy określić jako wewnętrzne przekonanie, wiedza, że jestem kimś wartościowym i że to, co się sobą reprezentuje, jest wystarczająco dobre. Składa się też na to uogólniona ocena siebie samego, w odniesieniu do swoich cech psychicznych, fizycznych czy umiejętności społecznych. Poczucie wartości jest czynnikiem mocno wpływającym na nasze życie, a można wręcz się pokusić o stwierdzenie, że kluczowym. Od tego co o sobie myślimy, zależą nasze dalsze losy- podejmowane decyzje, wybory szkoły, studiów, kariery zawodowej, a także relacji z innymi ludźmi. | Psycholog dziecięcy Wrocław – zobacz ofertę.

Dlaczego tak się dzieje?

Powodem takiego stanu rzeczy, są nieustannie dziejące się procesy w naszym umyśle, odpowiadające za podejmowanie wszelkich decyzji. W zależności od tego, jak siebie samych oceniamy czy jest to ocena pozytywna wskazująca kierunek myśli – Dam radę! Potrafię czy raczej ocena niekorzystna, niosąca przekaz – Nie potrafię, Jestem beznadziejny/na, Nie dam rady, to tak też podejmujemy dalsze decyzje. Innymi słowy, to co myślimy o sobie, powoduje czy podejmujemy się nowych wyzwań zarówno zawodowych, jak i dotyczących naszego samorozwoju, czy „idziemy do przodu”, ale również w kontekście społecznym decyduje o tym, czy nawiązujemy nowe znajomości i otaczamy się ludźmi, z którymi łączą nas pozytywne relacje, czy izolujemy się, myśląc o sobie„ jestem beznadziejny, nikt mną się nie zainteresuje”

Jak zatem wspierać nasze dzieci, żeby wierzyły w siebie?

Przede wszystkim AKCEPTACJA! Akceptujmy swoje dzieci takie, jakie są, z ich wadami i zaletami. Nie oznacza to oczywiście, że mamy od teraz już pozwalać im na wszystko. Dbajmy o ich rozwój, stawiajmy granice, ale starajmy się akceptować ich osobowość, cechy charakteru i temperament. Dzięki czemu dziecko będzie czuło, że jest w porządku, jest OK!

DOSTRZEGAJ WŁOŻONY WYSIŁEK! Staraj się nie oceniać dziecka, w kategoriach – dobry/zły, a raczej wracaj uwagę na to, ile wysiłku wkłada w daną czynność.

ZACHĘCAJ DO SAMODZIELNEGO ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW! Wspieraj u swojego dziecka myślenie przyczynowo skutkowe i zachęcaj za każdym razem do szukania rozwiązania problemów. Nie serwuj swojemu dziecku gotowych rozwiązań, a raczej PYTAJ – jak sądzi co można w tej sytuacji zrobić? Niech dziecko poczuje moc sprawczą i sam próbuje rozwiązywać swoje trudności.

ZACHĘCAJ DO PODEJMOWANIA WYZWAŃ! Pokazuj swoją postawą, że wierzysz w możliwości swojego dziecka! Zachęcaj je do podejmowania nowych zadań, wyzwań. Podkreślaj to, że wierzysz, że Twoje dziecko DA RADĘ!

WSPIERAJ SWOJE DZIECKO, KIEDY PRZEŻYWA TRUDNE CHWILE! Bądź przy swoim dziecku, kiedy jest mu trudno, kiedy coś mu się nie udało. Wysłuchaj jego, nie zaprzeczaj jego uczuciom. Daj wsparcie i okaż wiarę w to, że następnym razem pójdzie mu lepiej.

Agnieszka Kiełbik- psycholog, psychodietetyk, psychoterapeuta

 

Prowadzimy konsultacje rodzicielskie w Centrum Psychoterapii i Psychodietetyki Rymkiewicz system we Wrocławiu. Zarezerwuj
Facebook
Facebook
Facebook
Twitter
Twitter
Twitter
Instagram
Instagram
Instagram