• Home
  • Dietetyka
  • Niejadek przy stole, czyli jak przekonać dziecko do jedzenia?

Niejadek przy stole, czyli jak przekonać dziecko do jedzenia?

28 sierpnia 2018 Technicy IP 0 Comment

Napisała dla Was nasza specjalistka: Renata Kusińska-Sitarz – dietetyk kliniczny, psychodietetyki i specjalista zaburzeń odżywiania

 

Dziecko jedzące wybiórczo (a więc tak zwany niejadek), to problem, z którym zmaga się wielu rodziców. Jest to źródło stresu nie tylko dla rodziców, ale także dla ich pociech. Jeśli dotyczy to także Ciebie – przeczytaj poniższe wskazówki i dowiedz się, jak pomóc swojemu dziecku poznać i zaakceptować nowe smaki:

– Zacznij od zrobienia listy produktów, które Twoje dziecko lubi oraz których nie akceptuje.
– Zadbaj o ekspozycję nielubianych produktów – na stole powinny znajdować się również produkty, których Twoje dziecko nie chce jeść. Pamiętaj jednak, aby nie zmuszać do ich jedzenia, ale dać dziecku możliwość zobaczenia, dotknięcia czy powąchania konkretnego produktu – dzięki temu powoli będzie się z nim oswajać. Pamiętaj również, że nie wystarczy jedna ekspozycja na nowy, czy nielubiany produkt, takich prób musi pojawić się kilka, a nawet kilkanaście, zanim dziecko samodzielnie zdecyduje, że chciałoby czegoś spróbować.
Nie namawiaj – pozostaw produkt w zasięgu wzroku dziecka i poczekaj aż samo poprosi o jego spróbowanie. Może to potrwać nawet kilka miesięcy, dlatego musisz wykazać się cierpliwością.
– Pamiętaj, że to Ty decydujesz, co i kiedy zje dziecko, a dziecko decyduje o tym, ile zje. Nie pytaj swojego malucha, na co dziś ma ochotę, ale daj mu wybór spośród określonych, zdrowych produktów, np. wolisz pomidora czy ogórka na kanapkę?
Zaangażuj dziecko w przygotowywanie posiłków – wspólne gotowanie pozwoli oswoić się z nowymi produktami, poczuć ich zapach, zbadać teksturę.
– Zadbaj o regularne pory posiłków – przerwy między posiłkami powinny wynosić około 3 godziny. Dzięki temu dziecko nauczy się odczuwania objawów głodu i sytości.
Posiłki jedzcie wspólnie – codziennie zorganizuj chociaż jeden wspólny posiłek, nie musi być przy nim koniecznie obecna cała rodzina. Najważniejsze, aby dziecko widziało, że Ty też jesz.
Zadbaj o higienę spożywania posiłków – wycisz telefon, wyłącz telewizor, odłóż zabawki i książeczki.
Nie przedłużaj posiłków – posiłek powinien trwać do 30 minut, wydłużenie tego czasu spowoduje, że dziecko nie zdąży zgłodnieć do kolejnego posiłku.
Nie podawaj przekąsek między posiłkami – jeśli podczas posiłku dziecko zjadło zbyt mało lub nie zjadło wcale – musi poczekać do następnego posiłku. Dzięki temu będzie mogło odczuć głód i rozbudzić swój apetyt. Jeśli między posiłkami podasz przekąskę – dziecko do kolejnego posiłku usiądzie już najedzone. | Nasza oferta: Terapia par oraz terapia małżeńska Wrocław

Jeśli wskazówki te nie okażą się pomocne – być może przyczyna odmawiania jedzenia leży głębiej. O możliwych przyczynach wybiórczości pokarmowej przeczytasz tutaj:
https://olgarymkiewicz.pl/odkryj-czemu-masz-w-domu-niejadka/

 

Renata Kusińska-Sitarz – dietetyk kliniczny, psychodietetyki i specjalista zaburzeń odżywiania

 

Prowadzimy konsultacje z dietetykiem i psychodietetykiem w Centrum Psychoterapii i Psychodietetyki Rymkiewicz system we Wrocławiu lub on-line.
Zarezerwuj

 

Facebook
Facebook
Facebook
Twitter
Twitter
Twitter
Instagram
Instagram
Instagram