• Home
  • Dietetyka
  • Odkryj czemu masz w domu niejadka. Może ma zaburzenia integracji sensorycznej?

Odkryj czemu masz w domu niejadka. Może ma zaburzenia integracji sensorycznej?

12 czerwca 2018 Technicy IP 0 Comment

Napisała dla Was nasza specjalistka:

Aneta Jakubiec-Pińczuk – psycholog, psychodietetyk, psychoterapeuta

Jeśli martwi Cię Twój Niejadek w krótkim artykule udzielę kilku cennych wskazówek, co możesz zrobić aby odkryć przyczynę niejedzenia przez Twoje dziecko. Warto poznać powody, dlaczego dziecko nie je, co jest przyczyna braku apetytu u niego. Mogą to być błędy żywieniowe lub trudności ze zdrowiem. | Nasza oferta: Psycholog dziecięcy Wrocław.

Jeśli Twoje dziecko ma trudności z przyjmowaniem pokarmów może to oznaczać, że ma zaburzenia integracji sensorycznej. Sprawdzisz to udając się do terapeuty integracji sensorycznej (SI) na diagnozę. Jeśli diagnoza zostanie postawiona warto skorzystać z profesjonalnej terapii SI.

Trudności z jedzeniem u dzieci z zaburzeniami SI mogą mieć różny charakter np. może to dotyczyć konsystencji jedzenia, smaku, koloru, zapachu, temperatury, a nawet odgłosu jaki daje dany produkt podczas gryzienia. Zdarza się, że dziecko nie chce dotknąć produktu, nie może na niego patrzeć. Podczas spożywania przez dziecko nieakceptowanych produktów możemy zauważyć odruch wymiotny czy dławienie się.

Warto również zrobić badania na alergię pokarmowe. Jeśli dziecko nie chce jeść pewnych produktów, może być tak, że kojarzy je ze złym samopoczuciem, ale jest zbyt małe, aby w klarowny sposób o tym opowiedzieć.

Oferujemy wsparcie psychodietetyka dziecięcego. Zobacz szczegóły.

Głównym błędem żywieniowym jest zmuszanie dziecka do podjadania pomiędzy posiłkami. Gdy dziecko nie zjadło danego posiłku lub zjadło zbyt mało, zmartwiony rodzic czasem zmusza go do zjedzenia czegokolwiek przed następnym posiłkiem. Kończy się to jednak na jedzeniu przekąsek: chipsów, batonów czy drożdżówek. Powoduje to utratę apetytu na zbliżające się pełnowartościowe danie.

Częstą przyczyną braku apetytu są infekcje, pasożyty, niedokrwistość- rodzicu zrób badania swojemu dziecku! Jeśli wyniki będą wskazywały na tego typu trudności skonsultuj się ze specjalistą.

Aneta Jakubiec-Pińczuk – psycholog, psychodietetyk, psychoterapeuta

Facebook
Facebook
Facebook
Twitter
Twitter
Twitter
Instagram
Instagram
Instagram