Konsultacje dietetyczne on-line – jak to działa?

Napisała dla Was nasza specjalistka: Renata Kusińska-Sitarz – dietetyk kliniczny

Chociaż wiele gabinetów od dawna oferuje konsultacje on-line, to wciąż cieszą się one znacznie mniejszym zainteresowaniem niż tradycyjne wizyty stacjonarne. Czy słusznie? Czytajcie dalej, a poznacie zalety konsultacji on-line, dowiecie się, jak wygląda praca z dietetykiem na odległość i czy znacznie różni się ona od standardowej pracy w gabinecie.

Jak zapisać się na konsultację online?

Zapisanie się na konsultację on-line nie różni się zbytnio od zwykłej rejestracji do specjalisty. W naszym Centrum konsultacja on-line (także z dobrym psychologiem, psychoterapeutą i psychodietetykiem) jest wyróżniona jako osobna usługa. Można zadzwonić na rejestrację +48 882 794249. Na taką konsultację można też umówić się za pośrednictwem Booksy na naszej stronie ZAREZERWUJ WIZYTĘ. Na Booksy można przeczytać o szczegółach wizyty i płatności. Możemy kontaktować się z Państwem, aby ustalić przede wszystkim narzędzie za pomocą, którego będziemy się komunikować.

Telefon, Skype, Messenger, WhatsApp czy Google Hangouts?

Ilość komunikatorów, które umożliwiają przeprowadzenie konsultacji on-line jest ogromna. Osobiście najchętniej korzystam ze Skype’a, jednak ostateczny wybór aplikacji pozostawiam pacjentowi. Chodzi tu przecież o Wasz komfort! Nie musimy też korzystać stale z jednego narzędzia, przykładowo, często konsultacje odbywają się poprzez np. Skype’a, a pomiędzy wizytami jesteśmy w kontakcie mailowym i telefonicznym.

Jak przebiega konsultacja on-line?

W większości przebieg konsultacji on-line nie różni się zbytnio od typowej wizyty w gabinecie. Pierwsza konsultacja to przede wszystkim wywiad żywieniowo-medyczny, określenie wstępnych celów i zaplanowanie działań na okres np. następnych dwóch tygodni czy miesiąca. Jeśli decydujemy się na ułożenie planu żywieniowego, to omawiamy również jak będzie on wyglądał, tak aby był maksymalnie dopasowany do Waszego trybu życia i preferencji. Jadłospis otrzymacie drogą mailową, maksymalnie w ciągu tygodnia od konsultacji. Kolejne wizyty to podsumowanie bieżących działań, wspólne rozwiązywanie pojawiających się problemów, praca nad motywacją i wyznaczanie nowych celów. Pewnie zauważyliście, że w opisie wizyty brakuje jednego elementu – analizy składu ciała. No tak, tego on-line zrobić się nie da. 😉

Czy brak analizy składu ciała jest przeszkodzą w prowadzeniu dietoterapii?

Analizator składu ciała pozwala nam przede wszystkim na przybliżoną ocenę zawartości tkanki tłuszczowej (i jej rozmieszczenia), masy tkanki mięśniowej oraz stanu nawodnienia organizmu. Jest to bez wątpienia cenne narzędzie, ale praca bez niego też jest możliwa. 😉 Jak kontrolujemy masę ciała, gdy pracujemy on-line? Nie potrzebujecie do tego specjalistycznych narzędzi! Wystarczy zwykła waga domowa oraz centymetr krawiecki – regularne pomiary masy ciała i obwodów (talia, biodra, udo, ramię) pozwalają nam na realną ocenę Waszych postępów.

Kto najczęściej korzysta z konsultacji on-line?

Od początku swej pracy w zawodzie prowadziłam konsultacje również w formie on-line i wiem, że przy obustronnym zaangażowaniu jesteśmy w stanie osiągnąć wiele, nawet jeśli dzielą nas setki czy tysiące kilometrów. 😉 Kto najczęściej korzysta z konsultacji w takiej formie? W pierwszej kolejności są to Polacy mieszkający za granicą i to takich pacjentów faktycznie jest najwięcej. W drugiej kolejności są to pacjenci z innych miast, którym zależało na współpracy z konkretną osobą, a dojazdy nie wchodziły w grę. Są też osoby, które, mimo że mieszkają w tym samym mieście, z jakichś względów nie mogą się pojawić w gabinecie (np. mają kogoś pod opieką i nie mogą w danym momencie opuścić mieszkania lub ich stan zdrowia nie pozwala na wyjście z domu). W takim wypadku często decydujemy się na współpracę częściowo on-line i częściowo stacjonarnie (większość spotkań odbywa się wirtualnie, a co jakiś czas spotykamy się na żywo). Jak widzicie, z konsultacji on-line może skorzystać właściwie każdy (również osoby nie mówiące po polsku – możliwe są również konsultacje on-line w języku angielskim), oszczędzając czas na dojazd i rozmawiając w komfortowych warunkach domowego zacisza. | Psychodietetyk oraz psychodietetyk online – szczegóły

Renata Kusińska-Sitarz – dietetyk kliniczny

 

Facebook
Facebook
Facebook
Twitter
Twitter
Twitter
Instagram
Instagram
Instagram