kim jest psycholog, psychoterapeuta, psychiatra Wrocław

Kim jest psycholog, a kim psychoterapeuta i psychiatra?

23 października 2023 Zarządca strony 0 Comment

Czy psychoterapeuta musi mieć studia? Czy może wystawić zwolenienie lekarskie? Czy psycholog może wypisać leki na depresję?

Napisała dla Was nasza specjalistka: Małgorzata Zięta- psychoterapeutka psychodynamiczna w trakcie szkolenia

Dostrzeżenie własnych problemów i decyzja, że potrzebujemy pomocy już same w sobie są trudne. Dodatkowo zaczynamy się zastanawiać, do jakiego specjalisty się zgłosić. Tym artykułem chciałabym rozwiać najczęściej pojawiające się wątpliwości i jednocześnie przybliżyć zawody psychoterapeuty, psychiatry i psychologa.

Kim jest psycholog?

Psycholog to osoba, która ukończyła pięcioletnie studia magisterskie i uzyskała tytuł magistra psychologii w polskiej uczelni, (by pracować z pacjentem psycholog w toku studiów wybiera specjalizację kliniczną), odbyła podyplomowy staż z psychologii klinicznej oraz posiada prawo wykonywania zawodu psychologa.
W czym zatem może pomóc mi psycholog? Psycholog udzieli wsparcia i pomocy psychologicznej, np. kiedy doświadczasz trudności związanych ze stresem czy ważnymi zmianami w życiu. Zajmuje się również opiniowaniem i stawianiem diagnoz za pomogą testów psychologicznych (np. osobowości czy inteligencji). Psycholog nie ma uprawnień do prowadzenia psychoterapii (chyba że odbędzie całościowe czteroletnie szkolenie psychoterapeutyczne), wypisywania leków i wystawiania zwolnień lekarskich (L4), natomiast jeżeli tylko uzna, że potrzebujesz konsultacji psychiatry lub psychoterapii, to pokieruje Cię do odpowiednich specjalistów.

Czym zajmuje się psychiatra?

Psychiatra zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń psychicznych. Uzyskasz u niego recepty na potrzebne leki, ewentualne zwolnienie lekarskie (L4), bądź skierowanie do szpitala lub na odwyk. Jeżeli lekarz uzna to za konieczne zasygnalizuje Ci potrzebę odbycia psychoterapii. Psychiatrą jest osoba, która uzyskała tytuł lekarza medycyny, czyli ukończyła sześcioletnie studia lekarskie, odbyła staż podyplomowy lekarski i jest w trakcie, bądź już z tytułem, specjalisty psychiatrii lub psychiatrii dzieci i młodzieży. Psychiatra nie ma uprawnień do prowadzenia psychoterapii, chyba że odbędzie całościowe czteroletnie szkolenie psychoterapeutyczne – w takim wypadku zazwyczaj tych ról się nie łączy w stosunku do jednego pacjenta.

Kogo nazwiemy psychoterapeutą?

Aktualnie zawód psychoterapeuty nie jest uregulowany prawnie, ale NFZ dopuszcza do pracy w publicznej ochronie zdrowia psychoterapeutów w trakcie czteroletniego szkolenia, z dyplomami psychoterapeuty oraz certyfikatami psychoterapeuty, z bazowym wykształceniem lekarza psychiatry, mgr pielęgniarstwa i mgr psychologii. Od dłuższego czasu trwały prace nad nowelizacją ustawy o ochronie zdrowia psychicznego i aktualnie ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2024 roku. Zgodnie z nią psychoterapeutą nazwiemy m.in. osobę posiadającą certyfikat psychoterapeuty lub ubiegającą się o niego i dodatkowo:

– posiadającą tytuł zawodowy lekarza medycyny lub magistra,

– posiadającą dyplom lub odbywającą całościowe, czteroletnie szkolenie psychoterapeutyczne (1200 godzin) obejmujące psychoterapię własną lub doświadczenie własne (terapia grupowa), staż psychoterapeutyczny i superwizję szkoleniową psychoterapii,

poddającą swoją pracę psychoterapeutyczną regularnej superwizji u superwizora psychoterapii.

Psychoterapeuta prowadzi psychoterapię, czyli m.in. leczenie zaburzeń, poprzedzoną konsultacjami wstępnymi, podczas których przeprowadza wywiad potrzebny mu do postawienia diagnozy i zaplanowania na jej podstawie leczenia. Zazwyczaj rozpoczęcie psychoterapii poprzedzone jest ustanowieniem kontraktu na linii psychoterapeuta – pacjent. Jeżeli psychoterapeuta uzna za konieczne pokieruje Cię do psychiatry, nie posiada natomiast uprawnień do wystawiania zwolnień lekarskich (L4), ani do przepisywania leków.

Psycholog, psychiatra, psychoterapeuta

Podsumowując, psycholog udzieli Ci wsparcia jeżeli pojawi się w Twoim życiu chwilowa trudność, przeprowadzi diagnozę opartą o testy psychologiczne i wystawi opinię jeżeli takiej będziesz potrzebował. Psychiatra zadecyduje o tym, czy potrzebujesz leczenia farmakologicznego, jeżeli tak, wystawi Ci receptę na odpowiednio dobrane leki, zadecyduje czy potrzebne jest Ci zwolnienie (L4), czy hospitalizacja i wystawi na nią ewentualne skierowanie. Psychoterapeuta postawi diagnozę zaburzenia by wiedzieć, co leczyć i poprowadzi leczenie metodami psychoterapii, w której się specjalizuje.

Małgorzata Zięta, psychoterapeutka psychodynamiczna

 

Prowadzimy terapię w następujących nurtach: psychodynamicznym, poznawczo-behawioralnym, systemowym, integracyjnym, gestalt i eriksonowskim. Zapraszamy do Rymkiewicz system we Wrocławiu.
Zarezerwuj

 

Facebook
Facebook
Facebook
Twitter
Twitter
Twitter
Instagram
Instagram
Instagram