Jak wybrać chleb dobrej jakości?

Napisała dla Was nasza specjalistka: Renata Kusińska-Sitarz – dietetyk kliniczny.

Chleby, bułki, rogaliki… wybór pieczywa na półkach piekarni i marketów jest ogromny. Ale jak z tego gąszczu produktów wybrać prawdziwe, dobrej jakości pieczywo?

Co to jest chleb?

Prawdziwy chleb składa się z mąki, wody, zakwasu i soli. Bardzo często zamiast zakwasu do chleba dodawane są drożdże (taki chleb jest tańszy, ponieważ wyprodukowanie zakwasu to sporo zachodu). Chleb na drożdżach zawiera mniej cennych składników, niż chleb na zakwasie, ale również może być zdrowy.

Zakwas

Do przygotowania zakwasu chlebowego potrzeba jedynie mąki żytniej, wody i czasu. Przez 6-7 dni należy go doglądać i „dokarmiać” mąką, ale warto to robić, gdyż chleb na zakwasie jest zdrowy i ma niepowtarzalny smak. Zakwas sprawia, że chleb ma lekko kwaskowaty smak, a kwas mlekowy poprawia wchłanianie wapnia i żelaza. Chleb na zakwasie długo zachowuje świeżość.

Mąka

Im wyższy numer mąki, tym lepiej – zawiera ona wtedy więcej cennych dla zdrowia składników. Oczyszczona mąka pszenna to właściwie głównie węglowodany. Kupuj mąkę graham, razową lub z pełnego przemiału.

Rodzaje mąk i ich numery:

tortowa – 450

poznańska, wrocławska, krupczatka – 550

luksusowa – 550

makaronowa – 650

żytnia chlebowa (pytlowa) – 720

pszenna chlebowa – 750 lub 850

sitkowa – 1400

graham – 1850

razowa – 2000

z pełnego przemiału – 3000

Co czego składa się pieczywo w supermarkecie?

Większość pieczywa w supermarketach jest produkowana z gotowych mieszanek, które z prawdziwym chlebem niewiele mają wspólnego. W pięknych, pachnących wypiekach z supermarketu znajdziesz: barwniki, konserwanty, substancje spulchniające, emulgatory, polepszacze, regulatory kwasowości, przeciwutleniacze. Nie brzmi to zbyt smakowicie. | Zobacz również: psychodietetyk online

Skład chleba tostowego „3 ziarna”

Mąka pszenna, woda drożdże, ziarna słonecznika (1%), siemię lniane (1%), sezam (1%), sól, oleje roślinne (palmowy, rzepakowy, kokosowy, częściowo utwardzony palmowy) w zmiennych proporcjach, cukier, mieszanka piekarnicza (substancja konserwująca: E282, emulgator E481, stabilizator E170, środek do przetwarzania mąki E300)

Jak widać z powyższego składu, przetworzone marketowe pieczywo może zawierać kwasy tłuszczowe trans (olej częściowo utwardzony), niekorzystny tłuszcz palmowy, cukier i cały szereg sztucznych ulepszaczy.

Na co zwracać uwagę kupując chleb?

• Prawdziwy chleb jest ciążki, odrobinę mokry w środku, raczej twardy, o kwaskowatym zapachu.

• Żytni chleb na zakwasie długo zachowuje świeżość – nie pleśnieje, ani nie wysycha w ciągu 5-6 dni. Chleb bardzo dobrej jakości zachowa świeżość nawet do 10 dni.

• Prawdziwy chleb nie zawiera dodatku mąki sojowej (jest to naturalny ulepszacz, który pozwala na dodanie do ciasta większej ilości wody i przez to zwiększenie objętości pieczywa).

• Uważaj na kolor chleba – ciemny nie zawsze oznacza dobry. Bardzo dużo chlebów jest barwionych karmelem, tak aby „udawały” zdrowe pieczywo.

• Nie kupuj zapakowanego w folię chleba o długiej dacie trwałości – jest on naszpikowanymi konserwantami i innymi sztucznymi dodatkami.

• Zwracaj uwagę na opakowanie – jeśli widnieje na nim informacja „nie zamrażać”, oznacza to, że produkt ten został rozmrożony, zanim trafił na sklepową półkę. Innymi słowy jest to mrożony półprodukt, a nie chleb.

Renata Kusińska-Sitarz – dietetyk kliniczny

 

Facebook
Facebook
Facebook
Twitter
Twitter
Twitter
Instagram
Instagram
Instagram