Idealny Home Office z dziećmi u boku

Napisała dla Was nasza specjalistka: Agnieszka Kiełbik – psycholog, psychodietetyk, psychoterapeuta

Koronawirus zapanował nad światem. Czego konsekwencją jest izolacja i narodowa kwarantanna. Sytuacja jest o tyle trudna, że większość z nas ma HO i musi wykonywać swoje obowiązki zawodowe z domu. Nasze dzieci z kolei muszą uczyć się zdalnie. Trudność numer jeden to organizacja. Pojawia się bowiem pytanie, jak zorganizować czas swojej pracy i nauki dzieci, aby wszyscy wykonali swoje obowiązki i jednocześnie nie było efektu ciągłego „siedzenia” w pracy/szkole. Kluczem do sukcesu jest planowanie dnia i aktywności codziennych.

Jak to zrobić?

1) Pozytywne myślenie

Nasze nastawienie to zazwyczaj połowa sukcesu! Dlaczego? Dlatego, że jak wierzysz w swoje możliwości, to uda Ci się wszystko! Nauka zdalna wcale nie musi być trudniejsza!

2) Zaplanuj czas na pracę i czas wolny z dziećmi

Dokładnie zaplanuj harmonogram dnia. Zastanów się, ile godzin musisz pracować? Co może utrudniać Ci pracę? Zaplanuj przerwy od pracy oraz to kiedy ugotujesz obiad. Pomyśl też ile muszą uczyć się dzieci? W jakich godzinach mają lekcje zdalne? Odpowiedzi na te pytania pomogą Ci stworzyć plan dnia, który oczywiście nie może być sztywny. Ważne, aby podejść do tematu w sposób elastyczny i korygować ewentualne błędy- jeśli okaże się, że coś jednak nie działa, to należy to zmienić. | Psycholog dziecięcy – czytaj więcej.

3) Podziel zadania wg ich priorytetu

Uwzględnij fakt, że będziesz mniej wydajna. Nie da się zrobić wszystkiego idealnie, będąc w domu z dziećmi. To jest fakt, któremu nie da się zaprzeczyć. Sprawdź zatem, co jest najważniejsze w ciągu dnia, które zadania mają wysoki priorytet, a które mogą poczekać.

4) Stwórz sobie przestrzeń do pracy

•Znajdź odpowiednie miejsce w domu, które na ten czas, będzie pełnić funkcję Twojego biura

•Uporządkuj biurko, spraw, aby wszystko miało swoje miejsce i było jak najmniej rozpraszaczy wokół Ciebie

•Umów się z dziećmi na cichą pracę i sygnał oznaczający „Nie przeszkadzać”

5) Pamiętaj o czasie z dziećmi

Spraw, aby przerwy w pracy były owocnie spędzane z dziećmi. Pograjcie w gry, pobawcie się, włączcie muzykę i wspólnie powygłupiajcie się. Jest to ważne, aby dzieci czuły się zaopiekowane emocjonalnie, a Wy, żebyście mieli poczucie, że mimo iż macie HO, to nadal jesteście rodzicami.

6) Wyznacz ścisłe godziny pracy

Odpowiednia ilość czasu na pracę i odpoczynek jest niezbędna do zachowania równowagi psychicznej, bo największą pułapką Home office jest bycie ciągle w pracy. Zatem jak skończysz pracę, to wyłączaj komputer i bądź dla rodziny.

7) Ruszaj się

To, że jesteście wszyscy w domu, nie oznacza, że masz się nie ruszać! Korzystaj z okazji i wyznacz sobie moment w ciągu dnia, kiedy poćwiczysz, to co lubisz. Na YouTubie jest pełno filmików instruktażowych. Pamiętaj, ćwiczenia fizyczne wyzwalają endorfiny czyli hormony szczęścia.

8) Uważaj na złodziei czasu

Kontroluj czas spędzany na przeglądaniu FB i czatach na messengerze. Bo owszem, ważne jest mieć kontakt ze znajomymi, ale ciągłe bycie online sprawia, że nasza efektywność pracy się zmniejsza, a czas z rodziną jest nieowocny.

9) Miej czas dla męża/partnera

Zadbaj, aby wieczory były tylko Wasze. Zróbcie coś razem, spędźcie miło czas, rozmawiajcie o uczuciach. Miejcie moment na wspólne wytchnienie. Może obejrzenie filmu, umówienie się na domową randkę, kiedy dzieci usną lub chociaż wspólne poczytanie książki. Sprawdzajcie i próbujcie spędzać czas we dwoje owocnie.

10) Pamiętaj o kontakcie z przyjaciółmi

Używaj videokonferencji na popularnych aplikacjach, aby porozmawiać „normalnie” z przyjaciółmi. Jest to ważne w okresie izolacji, aby starać się utrzymać swoje życie w dobrej kondycji. Kontakty towarzyskie, to ważny element naszego istnienia. Każdy z nas potrzebuje przyjaciół, którzy nas rozumieją i bardzo często mają podobne przeżycia. Pamiętaj zatem o kontakcie z tymi, na których Ci zależy.

Zobacz także: Terapia par oraz terapia małżeńska Wrocław

11) Zadbaj o swoją kondycję psychiczną

Dbaj o swoją kondycję psychiczną. Jak czujesz się zmęczona lub napięta, przerwij pracę i zrób coś dla siebie. Pamiętaj o oddechu- szczególnie tym pogłębionym. Możesz zastosować ćwiczenie- Weź głęboki, powolny oddech licząc w myślach do pięciu, do trzech wstrzymaj oddech i następnie wypuść ustami powoli powietrze, licząc w myślach do pięciu. Powtarzaj to ćwiczenie tak często, jak tylko czujesz zmęczenie psychiczne lub napięcie.

12) Zrób coś miłego dla siebie

Postaraj się mieć codziennie chwilę dla siebie na przyjemności. Czy to zrobienie sobie długiej kąpieli, czy maseczki, a może słuchanie ulubionej muzyki? Nie zapominaj o tym, co lubisz robić. Bądź dobra dla siebie!

Agnieszka Kiełbik- psycholog, psychodietetyk, psychoterapeuta

 

Facebook
Facebook
Facebook
Twitter
Twitter
Twitter
Instagram
Instagram
Instagram