• Home
  • Porady
  • Dlaczego postanowienia noworoczne nie zawsze działają?

Dlaczego postanowienia noworoczne nie zawsze działają?

21 grudnia 2017 Technicy IP 0 Comment

Motywuje Was dziś Olga Rymkiewicz- pomysłodawca Rymkiewicz system, psychodietetyk, psychoterapeuta

Już wkrótce Nowy Rok…Wszystko nowe. Nowe ubrania, nowe myślenie, nowe życie. Od pierwszego stycznia zaczynamy, a właściwie pierwszego jeszcze odpoczywamy, to od drugiego, ale drugiego jest w piątek. A nie, to od poniedziałku! I to właśnie jest powód dlaczego postanowienia noworoczne nie zawsze wychodzą lub są zbyt szybko porzucane, by w ogóle mogło coś wyjść. Miewasz tak, że działasz według zasady wszystko albo nic? To tzw. myślenie czarno-białe: albo zacznę albo nie zacznę! A gdzie w tym wszystkim jakiś „złoty środek”?

Bardzo często mówicie mi, że nie możecie wyjdź ze stanu odkładania wszystkiego na później. To właśnie dlatego, że chcecie wszystko zaczynać od „poniedziałku”, od jutra, za chwile. Myślę, że pomocną strategią jest patrzenie na każde postanowienie, nie tylko noworoczne, w perspektywie teraźniejszości. Zacznij „tu i teraz”. Tu i teraz jesteś, tu i teraz oddychasz, tu i teraz potrzebujesz pożywienia i dobrego paliwa, by dobrze i zdrowo żyć. Za chwile, jutro czy w poniedziałek będzie pozytywny skutek tego, co zrobisz dziś. Zmiana spostrzegania czasu wyzwala z mylących wyobrażeń, że każda inna chwila jest lepsza do zrobienia zadania niż ta teraz.

Zastanów się czy postanowienie, które wybrałeś/aś jest dla Ciebie atrakcyjne? Na ile jest dla Ciebie ważne? Czy robisz to tylko dlatego, że inni to robią? A może to wcale nie twój pomysł? Czy masz dokładny plan jak to zrobić czy zaprzestałeś/aś na etapie pomysłu, że to „kiedyś tam” zrobisz? Chce przez to powiedzieć, że źle sformułowany cel to już na początku skreślenie jego realizacji. Bo nie wiesz jak, kiedy i gdzie ma być realizowany. Pamiętaj o tym!

Zobacz naszą ofertę psychoterapii

Czy masz wsparcie kogoś, kto w czasie, kiedy gorzej się poczujesz albo masz kryzys powie jest ok? Powie masz wiele sukcesów za sobą, rób dalej to, co robiłeś/aś. Doceń to, jeśli kogoś takiego masz blisko. Jeśli nie, rozglądnij się i poszukaj wokół siebie kogoś, kto Ci odpowiada. Badania pokazują, że osoby mające wsparcie osiągają lepsze rezultaty w procesie dbania o swoją masę ciała. Myślę, że podobnie zadziała to w każdym innym postanowieniu. A na pewno zwiększysz swoją szansę 🙂

Zauważ w jaki sposób motywujesz się. Czy głównym motorem napędowym Twoich działań są imieniny cioci za miesiąc? Jeśli tak, co stanie się jeśli imieniny zostaną odwołane z powodu choroby cioci? Pamiętaj, jeśli robisz coś, co motywuje Cię wewnętrznie i nie potrzebujesz zewnętrznych czynników do tego, by osiągnąć cel, masz większą szansę na sukces. Nie szukasz nagród potwierdzających, że to co robisz jest „fajne”. Robisz to dla siebie, dla swojego poczucia szczęścia 🙂

W tym roku na pewno sie uda 🙂 Róbcie to, postanawiajcie, jesli nowy rok ma byc okazją na nowe rozdanie, czemu nie? Szansa to szansa 🙂 Nie zna terminu w tym sensie, że każdy jest dobry, jesli tylko tego chcesz. Powodzenia!

Olga Rymkiewicz- pomysłodawca Rymkiewicz system, psychodietetyk, psychoterapeuta

Facebook
Facebook
Facebook
Twitter
Twitter
Twitter
Instagram
Instagram
Instagram