• Home
  • Psychoterapia
  • Czy “leniwe jelita” oznaczają leniwego człowieka, a “nadwrażliwe jelita” nadwrażliwego człowieka? O sile związku pomiędzy jelitami, a naszym umysłem.

Czy “leniwe jelita” oznaczają leniwego człowieka, a “nadwrażliwe jelita” nadwrażliwego człowieka? O sile związku pomiędzy jelitami, a naszym umysłem.

31 stycznia 2019 Technicy IP 0 Comment

Napisała dla Was nasza specjalistka Katarzyna Cieśla- psycholog, psychodietetyk, psychoterapeutka.

Jednymi z najczęściej występujących chorób autoimmunologicznych w naszym społeczeństwie są te związane z układem pokarmowym. Szacuje się, że już u ok. 15% naszej populacji występuje zespół jelita nadwrażliwego. Jeszcze większa jej część boryka się z nieswoistymi zapaleniami jelit jak: wrzodziejące zapalenie jelita grubego czy choroba Leśniewskiego- Crohna oraz- trudno wykrywalnymi- nieszczelnościami jelit.

Istnieje udowodniony związek pomiędzy stanem jelit, a naszym stanem psychicznym!

Dolegliwości ze strony układu jelitowego są jednym z głównych czynników wpływających na samopoczucie oraz odczuwaną przez nas jakość zdrowia. Co więcej związek ten zachodzi w obu kierunkach. Czynności jelit są ściśle związane z oddziaływaniem środowiska zewnętrznego. Równocześnie nasze dotychczasowe, wyuczone mechanizmy radzenia sobie (lub nie) z tymi zewnętrznymi sytuacjami, sposoby ich interpretacji oraz uruchamiane schematy reakcji- wpływają na skuteczność radzenia sobie z nimi.

Szczególnie silnie zdają się oddziaływać na jelita- nasze emocje.

Każdy z nas doświadczył choć raz odczucia “kręcenia” lub ” ściśnięcia brzucha” przed ważnym, stresującym wydarzeniem. Nic tak nie przyśpiesza perystaltyki jelit jak wyrzucona z siebie złość. Nic nie powoduje takich zaparć jak tłumienie i depresja

Mamy też dowody medyczne- badania potwierdzają bezpośrednie połączenie pomiędzy jelitami, a mózgiem.

Istnieje kilka dróg, którymi zachodzi komunikacja na linii jelita-mózg:

  1. Bezpośredni przekaz przez nerw błędny, który odpowiada za przepływ 80% informacji między mózgiem, a jelitami i odwrotnie. Z czego większa część informacji (nawet 90%) idzie od jelit do mózgu.
  2. Przez komórki układu immunologicznego i krwiotwórczego na płaszczyźnie mózg-krew-jelita.
  3. Komunikację komórkową- komórki nerwowe w kosmkach jelitowych są dokładnie takie same jak te w mózgu.

Te połączenia sprawiają, że możemy zauważyć pewne zależności między tym jak funkcjonują jelita, a pewnymi cechami charakterologicznymi.

Choroba jelita drażliwego czy nieswoiste zapalenia jelit- dotykają zwłaszcza osób wrażliwych, tłumiących w sobie emocje, niewyrażających złości wprost. Takie osoby dużo dotkliwiej odczuwają stan przedłużającego się stresu, bo dysponują mniejszym zasobem technik radzenia sobie. Przykre objawy jelitowe występują w większości zaburzeń lękowych czy somatyzacjach. Można zatem powiedzieć, że nie tylko jelita są u takich osób nadwrażliwe, ale cały system nerwowy nadmiarowo reaguje na bodźce zewnętrzne.

Problemy z wypróżnianiem dotyczą najczęściej osób tłumiących emocje i myśli, mało aktywnych, wycofanych, mających trudność we wchodzeniu w kontakt i nawiązywaniem relacji. Może nie tyle wynika to z ich “lenistwa” ale nierzadko można zauważyć, że wybierają poczucie bezpieczeństwa z bycia w znanych sobie schematach niż aktywne poszukiwanie rozwiązań i wychodzenie ze swojej strefy komfortu.

Podsumowując: dzięki obserwacji sygnałów, jakie daje nam nasz organizm– w tym pracy naszego układu pokarmowego- możemy zyskać cenne informacje o obszarach emocjonalnych z jakimi potencjalnie możemy mieć trudność. By zadbać o zdrowie jelit niezbędne jest zadbanie o zdrowie psychiczne.

Katarzyna Cieśla- psycholog, psychodietetyk, psychoterapeuta

Facebook
Facebook
Facebook
Twitter
Twitter
Twitter
Instagram
Instagram
Instagram