Samokrytyka a depresja

5 września 2018 Technicy IP 0 Comment

Depresja to poważna choroba. Dobrą wiadomością jest to, że dzięki pomocy psychoterapeutów można sobie z nią poradzić. W naszej poradni Rymkiewicz system Wrocław znajdziesz specjalistów, którzy przeprowadzą skuteczne leczenie depresji.

 
Zapraszamy do zapoznania się z artykułem naszego eksperta:

Napisała dla Was nasza specjalistka: Kamila Koziara – psycholog, psychodietetyk, psychoterapeuta

 

Często osoby cierpiące na depresję bardzo krytycznie do siebie podchodzą. Samokrytyka może przyjmować różne formy:
* obwinianie się („to wszystko moja wina!”)
* negatywna samoocena („jestem głupi”)
* negatywny stosunek do siebie („nienawidzę siebie”)
* wątpienie we własne możliwości, wpływ („nie potrafię decydować, wpływać na swoje życie”)
* brak uznania własnych osiągnięć („to nic takiego, każdy to potrafi”)
* brak pozwalania sobie na błędy

Takiemu pojmowaniu świata towarzyszy poczucie beznadziejności, brak wiary w polepszenie obecnego stanu oraz w konsekwencji izolacja społeczna. Osoby ze skłonnością do samokrytyki często wchodzą w spiralę negatywnych myśli na swój temat, doszukują się w codzienności potwierdzenia swoich negatywnych przekonań. Jest to wyzwanie, z którym trzeba zmierzyć się w trakcie leczenia depresji.

Wierząc w to, że jesteśmy nieudacznikami trudno Nam realnie dostrzec sytuacje, w której coś nam się udaje. Pomocne bywa zdystansowanie się do pojawiających się myśli krytycznych. Wszelkie próby postawienia znaku zapytania w momentach negatywnych myśli mogą Nam pomóc. Zbawienne okazuje się obserwacja takich myśli z pewną dozą niedowierzania.

Myśli pojawiają się w sytuacjach codziennych, przy spotkaniach z innymi ludźmi lub w trakcie wykonywania czynności. Praca, szkoła, poranek i wizja zadań do wykonania.

„Jestem nieudacznikiem”! Co to znaczy? Kim jest nieudacznik? Dlaczego tak siebie tak nazywasz? Znajdź na to logiczne dowody! Może się okazać, że logicznie trudno Nam to wytłumaczyć, po prostu tak czujemy. Czujemy niepewność i wyciągamy wnioski na tej podstawie. Tak jest łatwiej, przyklejamy sobie etykiety, nie analizując faktów. Nie dajemy sobie możliwości na zrozumienie własnych stanów i co ważniejsze… nie działamy. Jest to pułapka. Błędne koło.

W zamyśle niektórych osób krytyka ma spełniać funkcję motywującą. „ Tak się skrytykuję, że będę lepszy”. Nic bardziej mylnego. Zastanówmy się jak dzieci reagują na krytykę. Czy chce im się dalej działać? Czy działa to motywująco? Zazwyczaj jest odwrotnie. Nadmierna krytyka nie przynosi korzyści, a raczej straty.

Zanim się skrytykujesz, dobrze się zastanów 🙂

Leczenie depresji możliwe jest dzięki pomocy naszych psychoterapeutów.

Kamila Koziara – psycholog, psychodietetyk, psychoterapeuta

Facebook
Facebook
Facebook
Twitter
Twitter
Twitter
Instagram
Instagram
Instagram