• Home
  • Porady
  • Psychodietetyka- POTRZEBA JEDZENIA W XXI wieku- przyjmij wyzwanie!

Psychodietetyka- POTRZEBA JEDZENIA W XXI wieku- przyjmij wyzwanie!

Witam wszystkich czytelników bloga Poradni Psychodietetycznej. Wielokrotnie myślę o wpisach na bloga. Po co? Po to, by dzielić się wiedzą i doświadczeniem. Po to, by szerzyć świadomość o Psychodietetyce. Co takiego buduje to przekonanie? Co takiego buduje Twoje bycie tutaj? POTRZEBA.

Potrzeba dzielenia się wiedzą, potrzeba przeczytania paru słów o zdrowym żywieniu, o tym jak sobie radzić z rzeczywistością XXI wieku. Chcesz zaspokoić swoją potrzebę czucia się dobrze w swoim ciele, akceptacji swojego wyglądu. Zaspokojone potrzeby są powodem tego, że jesteśmy szczęśliwi, a silna chęć dążenia do doskonałości bez akceptacji i tolerancji wobec siebie powoduje frustrację. Często spotykam się w swojej pracy ze zjawiskiem niezadowolenia z tego, że ktoś nie zaspokoił kogoś potrzeb. Zastanów się czy potrafisz zaspokajać SWOJE potrzeby zanim skupisz się na tym, czy inni to robią wobec Ciebie. Bowiem jeśli nie znasz siebie i nie masz instrukcji obsługi siebie, nie wyrazisz również w odpowiedni sposób tego, co chcesz od innych dla siebie. Swoje podejście, swoje reakcje możesz zmienić. Dopóki będziesz skupiać się na tym, że inni tego nie robią, będziesz żyć w poczuciu niespełnienia. Pomyśl, że znajdujesz się całkowicie sam/sama na bezludnej wyspie. Nie masz nikogo i niczego wokół siebie. Komórek, telewizji, przyjaciół, książek, muzyki. Czy czujesz się ze sobą dobrze? Swobodnie? Masz o czym ze sobą porozmawiać? Umiesz wypoczywać, relaksować się? Umiesz obsłużyć swoje potrzeby i emocje? Jak nie brać pod uwagę Twojego kontekstu życia, Twojego podejścia, postawy i tego, w jaki sposób na co dzień wyrażasz swoje potrzeby i je zaspokajasz w kontekście Twojego podejścia do jedzenia, ciała i wyglądu.

Dlatego mam dla Ciebie zadanie. Wykonaj je i zobacz czy masz w tym obszarze coś do zrobienia. Stwórz piramidę własnych potrzeb. Wymień 10 potrzeb, które są dla Ciebie bardzo ważne w życiu. Następnie uszereguj te potrzeby od najważniejszej do najmniej ważnej i wpisz w narysowana na kartce piramidę. Gdy już to zrobiłeś/-aś zaznacz krzyżyk w każdym obszarze, w którym widzisz związek z jedzeniem. Zapisz sobie przykłady Twoich zachowań dotyczących odżywiania.

Np. Potrzeba miłości (odżywianie: karmię całą moją rodzinę, w taki sposób okazuje miłość)
1. ……………………………………………………………………………………………………………………
2. ……………………………………………………………………………………………………………………
3. ……………………………………………………………………………………………………………………
4. ……………………………………………………………………………………………………………………
5. ……………………………………………………………………………………………………………………
6. ……………………………………………………………………………………………………………………
7. ……………………………………………………………………………………………………………………
8. ……………………………………………………………………………………………………………………
9. ……………………………………………………………………………………………………………………
10. ……………………………………………………………………………………………………………………
Po zakończeniu swojej piramidy potrzeb zastanów się, jakie można wyciągnąć z tego wnioski. Może jakaś potrzeba jest tak silna i ma tak silne związki z jedzeniem, że musisz coś przeformułować, przyjrzeć się temu. Zobacz to z innej strony. Jeśli zaspokajasz większą część swoich potrzeb poprzez jedzenie być może trzeba poszukać alternatywnych rozwiązań. Bądź przez chwile obserwatorem własnego życia.

Zapraszam do dzielenia sie w komentarzach z wniosków z zadania, przemyśleń.

Olga Rymkiewicz

Facebook
Facebook
Facebook
Twitter
Twitter
Twitter
Instagram
Instagram
Instagram