• Home
  • Porady
  • Profil motywacyjny Reissa – masz więcej powodów do szczęścia, niż Ci się wydaje

Profil motywacyjny Reissa – masz więcej powodów do szczęścia, niż Ci się wydaje

Napisała dla Was nasza specjalistka: Aleksandra Baca-Marzecka- psycholog, psychoterapeuta, trener rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne

Czy jesteś szczęśliwy?

“Czy jesteś szczęśliwy?” – odpowiedź na to pytanie przysparza nam nierzadko sporo trudności. Z dużym prawdopodobieństwem czasem czujesz się szczęśliwy a czasem zupełnie nie. Przyglądasz się koleżance z pracy, która z wypiekami na twarzy opowiada jak do późnej nocy wyszywała dziecku inicjały na koszulkach i nie do końca rozumiesz, co ją w tym uszczęśliwia. Albo ojcu, który spaceruje tą samą trasą od 20 lat i ciągle dostrzega tam nowe powody do uśmiechu. Tymczasem Ciebie uszczęśliwia praca – wiadomo, nie zawsze, ale czasami. A może chwilowo nic Cię nie uszczęśliwia?

W oczekiwaniu na przeszczep…

Profesor Steven Reiss, psycholog i wykładowca ze Stanów Zjednoczonych, w oczekiwaniu na przeszczep ratujący jego życie, obserwował pełną poświęcenia i oddania pracę pielęgniarek. Zastanowiło go, co motywuje je do tego rodzaju wyboru zawodu i po pomyślnym zakończeniu leczenia, postanowił sklasyfikować 16 obszarów, w których można by szukać ludzkich motywacji i nazwał je motywatorami. Te motywatory, to inaczej pragnienia, mniejsze lub większe. To jakie są duże, zwykle decyduje czy mamy na coś ochotę, czy zupełnie nic nam się nie chce.

Spróbuj zatem spojrzeć na poniższą tabelę i rozważ, co Cię motywuje i co to mówi o Twoich potrzebach. A może nie przyszło Ci do głowy, że w którymś z obszarów można szukać źródeł motywacji?

16 MOTYWATORÓW REISA

Jak to rozumieć?

Dla pełnego zrozumienia opisywanej typologii warto byłoby oczywiście wykonać stworzony przez Reissa test, składający się ze 128 pytań, ale myślę, że i pobieżne rozważania na ten temat, mogą wskazać drogę do osobistego szczęścia. Każdy z nas ma określone natężenie danych motywatorów – od zielonego (bardzo wysokiego), poprzez niebieski (poniżej średniej), aż po żółty (neutralny).

Reiss twierdzi, że ludzie są w naturalny sposób nietolerancyjni wobec tych, którzy wyrażają wartości wyraźnie różne od ich własnych i ostrzega: „Przyczyną ewentualnych problemów są najprawdopodobniej twoje najsłabsze i najsilniejsze podstawowe pragnienia. Pragnienia o przeciętnej intensywności są zwykle łatwo zaspokajane i rzadko powodują problemy osobiste”. Co oznacza w skrócie tyle, że ludziom mającym odmienne postawy, trudno się dogadać zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. Co więcej, mamy też tendencję, by sądzić innych po sobie, przeceniając to, do jakiego stopnia podzielają nasze podejście.

Wyobraź sobie żonę, która lubi wydawać pieniądze zarabiane przez oszczędnego męża. Będzie im się trudno porozumieć, bo “mają inaczej”. Jedno z nich uważa, że ta druga marnuje ciężko zarobione pieniądze; drugie, że pieniądze są po to by je wydawać. Nie sposób się dogadać, ponieważ każde z nich sądzi, że ma rację. Wyobraź sobie też osobę, które ma niską motywację do uprawiania sportu, ale wysoką do utrzymywania kontaktów społecznych. Sam pomyśl ile radości może jej dać wspólne bieganie, czy uprawianie sportu drużynowego. 

Gdzie jestem i dokąd zmierzam?

Oczywiście nie ma jednego słusznego rozwiązania, jednej prostej drogi. Nie ma też złych, ani dobrych profili. Sam profil Reissa jest po to, by pomóc odpowiedzieć na pytania: gdzie jestem? dokąd zmierzam? w jakim stopniu realizuję moje potrzeby? co mogę w tej kwestii zmienić? Jedno jest pewne – gdy nie wybierzesz życia w zgodzie ze swoimi potrzebami, istnieje duża szansa, że będziesz czuć się zdemotywowany a w rezultacie… nieszczęśliwy.

Aleksandra Baca-Marzecka – psycholog, psychoterapeuta, trener rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne

 

Facebook
Facebook
Facebook
Twitter
Twitter
Twitter
Instagram
Instagram
Instagram