• Home
  • Dietetyka
  • Jak gotować zdrowo nie spędzając całego życia w kuchni?

Jak gotować zdrowo nie spędzając całego życia w kuchni?

17 października 2018 Technicy IP 0 Comment

Napisała dla Was nasza specjalistka: Renata Kusińska-Sitarz – dietetyk kliniczny.

Ile razy, przeglądając blogi czy książki kucharskie, pomyślałeś/-aś: „fajny przepis, ale gdzie ja kupię te wszystkie składniki i kiedy znajdę czas, żeby to ugotować?” Wiele osób obawia się, że racjonalne, zdrowe jedzenie będzie wiązać się z godzinami spędzonymi w kuchni oraz zawrotnymi kwotami wydanymi na wymyślne składniki. W poniższym artykule postaram się pokazać Wam, że można jeść zdrowo, ale jednocześnie szybko i nie rujnując domowego budżetu.

Co to znaczy gotować zdrowo?

Na początek, warto zastanowić się, co to znaczy gotować zdrowo. Zdrowe gotowanie to tworzenie zbilansowanych posiłków, które dostarczają produktów ze wszystkich grup spożywczych. To znaczy, że w twoim całodziennym menu powinny znaleźć się produkty zbożowe (pieczywo, kasze, ryż, makaron, płatki zbożowe), owoce, warzywa, nabiał (lub jego zamienniki), produkty będące źródłem pełnowartościowego białka (mięso, ryby, jajka, nasiona roślin strączkowych) oraz źródła zdrowych tłuszczy (oleje roślinne, awokado, orzechy, pestki, nasiona). Jak widzisz, Twoje menu może składać się z ogólnodostępnych i niedrogich produktów, a więc zapomnij o przetrząsaniu półek sklepowych w poszukiwaniu ekologicznej mąki z kasztanów.

Nie musisz być MasterChefem

Oczywiście miło jest czasem spróbować nowego, ciekawego dania, jeśli jednak Twój czas na kuchenne eksperymenty jest mocno ograniczony, pamiętaj, że proste i szybkie dania też mogą być zdrowe. Kanapka, prosta sałatka, czy kupiony po drodze do pracy serek wiejski mogą z powodzeniem być składnikami pełnowartościowej diety.

Nie bój się gotowców!

Chociaż gotowe dania, to coś, przed czym ostrzegają wszyscy dietetycy, w wielu sklepach można znaleźć gotowce, które nadają się do wykorzystania w momentach, kiedy doba okazuje się być za krótka. Świetnym tego przykładem są warzywa na patelnię, czy gotowe hummusy i zupy krem z dobrym składem. Oczywiście, zanim coś kupisz, zawsze najpierw sprawdź skład – czytanie etykiet to podstawa.

Do zorganizowanych świat należy!

Dobra organizacja czasu to podstawa, również jeśli chodzi o gotowanie. Nie zostawiaj zakupów i planowania posiłków na ostatnią chwilę – zamiast tego poświęć trochę czasu (np. w weekend) żeby zaplanować, co mniej więcej będziesz jeść w przyszłym tygodniu. Dzięki temu będziesz mógł zrobić jedne większe zakupy, a w tygodniu pozostanie Ci już tylko dokupienie kilku produktów (np. świeżych warzyw czy owoców, po które wstąpisz wracając z pracy). Jeśli wiesz, że w tygodniu nie będziesz mieć czasu na gotowanie– przygotuj coś w weekend i zamróź lub zamknij w słoikach.

Renata Kusińska-Sitarz – dietetyk kliniczny

Facebook
Facebook
Facebook
Twitter
Twitter
Twitter
Instagram
Instagram
Instagram