Efekt coctail party

Napisała dla Was nasza specjalistka: Aneta Jakubiec-Pińczuk psycholog, psychodietetyk, psychoterapeuta

Jesteś w miejscu gdzie gra muzyka, ludzie tańczą, śmieją się, głośno rozmawiają. Jesteś pochłonięty, skupiony na rozmowie z drugą osobą, jest to rozmowa poważna, wymagająca skupienia. W pewnej chwili słyszysz swoje imię, pomimo tego, że zostało wypowiedziane cicho usiłujesz odnaleźć osobę, która je wypowiedziała.

Zdarzyła Ci się taka sytuacja? Jeśli tak, to doświadczyłeś efektu coctail party :).

Powyższy efekt dotyczy sytuacji w której bez problemu jesteś w stanie wychwycić słowa oraz informację, które dotyczą Ciebie samego. Najczęściej jest to imię, ale może być również inne słowo mające znaczenie dla Ciebie. Ta sama sytuacja jest podczas spaceru po głośnej ulicy i nagle odwracasz się aby odnaleźć ludzi, którzy wypowiedzieli Twoje imię. Nie możesz się dobudzić po ciężkiej nocy? Prawdopodobnie wybudzi Cię dźwięk Twojego imienia. Dzieje się tak dlatego, ponieważ imię ma dla Nas ładunek emocjonalny, utożsamiamy się z nim, kiedy go słyszymy zostają pobudzone rejony mózgu związane z samoświadomością.

Prawdopodobnie efekt jest spadkiem po naszych przodkach i warunkował przetrwanie. Jesteśmy wyczuleni na niektóre bodźce np. boimy się wysokości, drapieżników itd., możliwe, że wychwytywanie w zgiełku, w sytuacji skupienia swojego imienia ma podobne właściwości- miało zapewnić nam przedłużenie życia. Efekt wykorzystywany jest aktualnie jako narzędzie manipulacji w biznesie i marketingu. Mowa tu o sytuacji, kiedy dostajesz reklamowego e-maila rozpoczynającego od pozdrowień i zawierającego Twoje imię lub sytuacja, kiedy odbierasz telefon, dzwoni ktoś z firmy marketingowej i rozpoczyna powitaniem i używa Twojego imienia. W czasach pełnych chaosu i przebodźcowania efekt coctail party może Nam pomóc, czasem bezwiednie, wychwycić istotne informacje z szumu informacyjnego. | Nasza oferta: Terapia uzależnień Wrocław

Aneta Jakubiec-Pińczuk – psycholog, psychodietetyk, psychoterapeuta

Facebook
Facebook
Facebook
Twitter
Twitter
Twitter
Instagram
Instagram
Instagram