Z jakiej formy pomocy mogę skorzystać w Poradni?
Konsultacja psychologiczna
Wstępne konsultacje (zazwyczaj 1-3 konsultacji) dają możliwość rozpoznania trudności osoby zgłaszającej się, określenia celów i oczekiwań odnośnie pomocy specjalisty, ale też określenia możliwości i rodzaju proponowanej pomocy psychologicznej/psychoterapeutycznej. Psychoterapeuta dokonuje wstępnej diagnozy, z czego może wynikać trudność. Jeśli będzie to konieczne pokieruje do innych specjalistów. Konsultacja jest też etapem wstępnym do psychoterapii indywidualnej jako czas ustaleń co do indywidualnych warunków leczenia.
Poradnictwo psychologiczne
Kilka do kilkunastu wizyt mających na celu pomoc osobom, których zasoby i możliwości poradzenia sobie z sytuacja trudną, kryzysową w danym momencie są ograniczone. Specjalista pomoże omówić i zrozumieć aktualny problem. Oprócz diagnozy możliwe jest określenie czynników podtrzymujących istnienie trudności oraz poszukiwanie nowych sposobów rozwiązania oraz wzmocnienie pacjenta w podejmowanych zmianach. W sytuacjach nagłych i kryzysowych konsultacja przybiera formę interwencji kryzysowej.
Psychoterapia indywidualna
Opiera się na pracy psychoterapeuty z pacjentem w indywidualnym kontakcie. Jest to forma pomocy dla osób chcących dokonać zmian w swoim życiu w aspekcie doświadczanych trudności. Proces leczenia poprzedzony jest etapem konsultacji wstępnych kwalifikujących do tej formy leczenia oraz w celu omówienia indywidualnych warunków leczenia. Powierzone przez pacjenta informacje są poufne objęte tajemnicą. Między psychoterapeutą, a pacjentem tworzy się porozumienie oparte na zaufaniu i szacunku umożliwiające przepracowanie zgłaszanych trudności. Psychoterapia będzie prowadzona w określonym nurcie, na przykład psychodynamicznym, lub poznawczo-behawioralnym. Efektem psychoterapii są zmiany podnoszące komfort życia.
Psychoterapia par
Terapia par/małżeńska przeznaczona jest dla par odczuwających kryzys w związku. Spotkania pomocne są w rozpoznaniu problemu, zrozumieniu trudności i tego, co ją wywołuje, czyli jak wzajemnie partnerzy wpływają na swoje zachowania. Celem może być poprawa komunikacji służącej rozwojowi związku przy jednoczesnym uszanowaniu odrębności i indywidualnych potrzeb każdego z partnerów. To może być czas na poznanie wzajemnych potrzeb, motywacji, uzyskanie równowagi, umocnienie więzi między partnerami, uczenie się słuchania siebie nawzajem i wyrażania niewypowiedzianych emocji oraz poglądów, w których partnerzy różnią się.
Psychoterapia rodzin
Spotkania odbywają się w obecności całej rodziny lub wybranych jej członków w zależności od zgłaszanych trudności. Czasami problemy dzieci wiążą się z problemami całej rodziny, dlatego poprzez obecność całej rodziny możemy uzyskać szybką i efektywniejszą pomoc. Wsparcie rodziny ułatwia poradzenie sobie z odczuwanymi trudnościami. Czasem potrzebna jest zmiana wszystkich członków, by pomóc jednej osobie. Efektem spotkań z terapeutą rodzinnym może być poprawa komunikacji, przejście przez naturalne kryzysy rozwojowe rodziny, podział ról i zadań, nie przekraczanie granic innych osób, umiejętność wyrażania siebie i swoich emocji, umiejętność rozwiązywania konfliktów czy poradzenie sobie po rozstaniu, utracie członka rodziny.