ul. Wandy 7, 53-320 Wrocław +48 882 794 249 biuro@olgarymkiewicz.pl

Woda – ile jej pić?

13 grudnia 2017 Zarzadca 0 Comment

wodaWoda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Stanowi ok. 2/3 masy ludzkiego ciała. O tym, że trzeba ją pić, wie każdy!

Ale pytanie- ILE?

Odpowiedź na pytanie „ile powinniśmy pić wody każdego dnia?” nie jest jednoznaczna. Dzienne zapotrzebowanie na dany składnik jest kwestią indywidualną i jego wzrost zależy od wielu czynników, m.in.: wieku, płci, aktywności fizycznej, aktualnego stanu zdrowia, rodzaju stosowanej diety ( przy dużym udziale błonnika w diecie jest ona wiązana i szybciej usuwana), spożywania napojów alkoholowych (wpływających na odwodnienie organizmu) temperatury otoczenia (w wysokich temperaturach dochodzi do zwiększenia strat wody z potem, natomiast w bardzo niskich wzrost zapotrzebowania związany jest ze zwiększonym wydatkiem energetycznym).

Często słyszymy, że trzeba wypijać 2-2,5 litry wody dziennie. Okazuje się, że tak nie jest ( z wyjątkiem sytuacji, w których zapotrzebowanie na wodę jest zwiększone), dlatego że w ową wartość wlicza się również woda zawarta w produktach żywnościowych, która stanowi ok. 30- 40% całodziennego zapotrzebowania. Normy dotyczące spożycia wody, ukazane w poniższej tabeli obejmują całkowite jej spożycie- zarówno w postaci napojów jak i pożywienia. Wynika z nich, że dorosły człowiek powinien codziennie wypijać

ok. 1,5 l wody

(najlepiej, jeśli będzie to woda czysta, a nie w postaci słodkich napojów gazowanych czy słodzonych soków owocowych).

 

tabela

leave a comment

17 − fourteen =

Facebook
Facebook
Facebook
Google Plus
Google Plus
Google Plus
Instagram
Instagram
Instagram